Alimenty pro studenta střední školy

Dobrý den,

Jsem studentka SŠ. Mám doma složitou situaci s otcem a je to už neúnosné.

Chci se odstěhovat k příteli, který si sice vydělává, ale nedokáže nás dva finančně „utáhnout“.

Chtěla jsem se zeptat, mám nárok na alimenty? Jestli ano, jak si mám o ně zažádat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nela K., 24.12.2016 18:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:33 napsal/a:

Dobrý den,

V českém právním prostředí platí obecná zásada, že předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost. Tedy stejně jako vaši rodiče mají vyživovací povinnost vůči vám, vy máte (můžete v budoucnu mít) vyživovací povinnost vůči nim.

Nárok na výživné od vašich rodičů byste tedy podle všeho měla mít. Zvláště v případě že jste sice zřejmě zletilé dítě (v dotazu neudáváte věk, ale předpokládám, že vám je již 18, pokud se chcete odstěhovat), ale dle zákona „nezaopatřené“ dítě (tam obecně můžete spadat jako student vykonávající přípravu na budoucí povolání až do věku 26 roků).

Co se týká „nároku“ na alimenty – nejprve byste se měla obrátit na svého otce a pokusit se s ním dohodnout. Pokud taková dohoda není možná, pak je nutné obrátit se na soud, který rozhodne o tom, zda má váš otec (případně oba rodiče) i nadále vyživovací povinnost a v jakém rozsahu (v jaké výši).

Podáte „Žalobu na určení výživného pro osobu starší 18 let“. V žalobě je nutné uvést přesné označení osob, od kterých výživné požadujete, uvést návrh na požadované výživné a také důvody proč byste na něj měla mít nárok (studium, příprava na budoucí povolání) atd. Řízení je osvobozeno od poplatků. Na internetu určitě najdete příslušné vzory.

Rozhodnutí soudu pochopitelně nemohu dopředu nijak předjímat. Soud může rozhodnout o výši výživného ale stejně tak může rozhodnout, že vaši rodiče už nadále nemají vyživovací povinnost. Jsou různé důvody, na základě kterých soud může o tomto rozhodnout.

Osobně se ale domnívám, že soud by v tomto případě rozhodoval spíše ve váš prospěch (jedná se ale pouze o můj soukromý názor).

Pokud by soud rozhodl, že rodiče (otec) mají i nadále vyživovací povinnost, pak určí i její výši. Zde opět platí obecná zásada, že životní úroveň rodičů a dětí by měla být srovnatelná, ve stejné výši. K tomu se pak přihlíží i při určení výše alimentů. Není tedy žádná konkrétní tabulka, od které by se odvíjela výsledná výše alimentů.

Jakmile soud rozhodne o vašem nároku na alimenty, pak by vám je rodiče měli platit. Neplacení výživného je trestný čin, za který hrozí i trest odnětí svobody. Výživné je pak možné vymáhat i soudní cestou nebo s pomocí exekutora.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro majitelku rodinného domu

-

Dobrý den, švagrové včera zemřel manžel (můj bratr), od 50ti let musela zůstat doma a pečovat o něj jako o osobu blízkou, protože byl od 35let vážně nemocen (Parkinsonův syndrom) a proto má švagrová dost nízký důchod (asi 16tis). Bratr pobíral příspěvek na péči 4. stupně, měl poměrně slušný důchod a nyní dojde k výpadku […]

Zobrazit odpověď