Brigáda a podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce

Dobrý den,

Jsem v evidenci na úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Od 25.4 2017 se mi naskytla příležitost si brigádně přivydělat.

Dočetl jsem se, že se mi pozastaví podpora, můj dotaz tedy je. Zda se mi pozastaví podpora za celý měsíc duben, když nastoupím až 25.

Nebo bude vypočtena poměrnou částí do za 25 dní?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marek Ř., 19.04.2017 17:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:19 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste vedený v evidenci úřadu práce, pak je v určitých případech možné vykonávat i nějakou „brigádu“. Konkrétně se musí jednat o tzv. „nekolidující“ zaměstnání, kdy příjem nepřesáhne více než jednu polovinu minimální mzdy – což je aktuálně 5500 Kč (v roce 2017 je minimální mzda ve výši 11000 Kč). Pokud byste překročil tuto výši příjmu, pak je to důvodem k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

Dále pak, v době kdy jste v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a současně dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak buď nemůžete vykonávat žádnou pracovní činnost (pak dostáváte podporu pro nezaměstnané), nebo se vám po dobu výkonu této pracovní činnosti pozastaví vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 44:

(3) Uchazeči o zaměstnání se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti po dobu trvání právního vztahu vzniklého k výkonu některé z činností podle § 25 odst. 3, po dobu, po níž je v postavení některé z osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s), aniž by se přihlíželo k výši příjmu nebo odměny, to neplatí pro člena bytového družstva, který vykonává práci nebo činnost pro bytové družstvo mimo pracovněprávní vztah nebo je pověřen obchodním vedením bytového družstva, a po dobu, po kterou je mu poskytována podpora při rekvalifikaci.

Prakticky to pro vás znamená, že máte povinnost oznámit úřadu práce, že jste začal vykonávat nějakou pracovní činnost (brigádu) a to nejpozději v den zahájení této činnosti (písemně nebo osobně návštěvou pobočky).

Na dobu výkonu brigády pak bude pozastavena výplata podpory. Tedy pokud začnete pracovat 25. 4. 2017, pak byste měl dostat podporu jen za poměrnou část měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď