Brigáda na nemocenské?

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vykonávat brigádu v době vycházek, když jsem na nemocenské (těhotenství).

Vykonávala jsem práci ve vlaku a doktor mě nechtěl nechat dál pracovat (rizikové povolání).

Chtěla bych ale chodit někam na brigádu, např. do kanceláře k jinému zaměstnavateli, je to možné nebo tohle zákon nedovoluje?!

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Michaela, 26.06.2017 08:08
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 11:51 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, nemůžete vykonávat především zaměstnání, na základě kterého čerpáte nemocenské dávky. Tedy ve vašem případě práci, kterou máte na hlavní pracovní poměr.

Obecně ale možnost pracovat (vykonávat nějakou výdělečnou činnost), během pracovní neschopnosti, není omezena. A to ani co se týká doby výkonu práce, nebo výše výdělku. Výkon podobné práce ale současně nesmí být v rozporu s podmínkami a omezeními, vyplývajícími z pracovní neschopnosti.

Jako práce neschopná máte povinnost dodržovat lékařem stanovený léčebný režim a také režim povolených vycházek. To pro vás znamená, že případnou brigádu pak můžete vykonávat jen z domu nebo pouze v době povolených vycházek. A současně musí být vykonávaná práce takového typu, aby nenarušovala/neomezovala vaši léčbu.

Pokud byste tedy chtěla chodit na nějakou brigádu k jinému zaměstnavateli, tak je to možné. Uzavřela byste nějakou dohodu, např. o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Pokud by daná práce byla vykonávaná mimo domov, pak si musíte hlídat dobu vycházek.

Co se týká léčebného režimu – zde jde především o to, aby výkon brigády neporušoval omezení určená vaším lékařem. Jen teoretický příklad:

Například, pokud byste z důvodu svého zdravotního stavu neměla dlouho sedět, a vy pracovala v kanceláři několik hodin vsedě u počítače, pak by to mohl být „problém“. V případě rizikového těhotenství, kdy jste v podstatě „zdravá“, by měla být práce někde v kanceláři asi zcela v pořádku (nejsem ale lékař, v případě pochybností se raději poraďte s ním, jestli je uvažovaná práce v souladu s vaším zdravotním stavem).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď