Budu mít nárok na nemocenskou (rizikové těhotenství)?

Dobrý den, prosím o radu.

V lednu 2017 jsem ukončila po 5-ti letech zaměstnání, „dohodou“. Měla jsem nastoupit do zaměstnání nového, ale bohužel jsem musela až do března na neschopenku. Oni si mezitím našli nového zaměstnance.

Teď jsem evidovaná na ÚP a v srpnu mi končí podpora. Od září mám nastoupit do nové práce, ale teď jsem zjistila, že jsem těhotná a nejspíš budu muset na rizikové těhotenství.

Začínám být opravdu bezradná. Budu mít vůbec nárok na nějakou nemocenskou? Nebo to mám v té práci aspoň na nějakou dobu zkusit? Nemůžu být úplně bez příjmu.

Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Marta N., 10.07.2017 13:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, a vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. V této době za vás tedy nikdo neplatí nemocenské pojištění. Pokud byste onemocněla (nebo i z důvodu rizikového těhotenství), sice můžete být v pracovní neschopnosti, ale na nemocenské dávky vám tím nárok nevzniká.

Na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, máte nárok v zásadě pouze v době, kdy jste zaměstnána (resp. nárok je možné mít ještě 7 dní po skončení zaměstnání) nebo v době kdy si jako OSVČ hradíte dobrovolné nemocenské pojištění (tam jsou pak trochu jiné podmínky).

Bez toho, že byste alespoň na nějakou malou chvíli nastoupila do zaměstnání, tedy nárok na nemocenské dávky mít nebudete. Proto by se vám s ohledem na předpokládané rizikové těhotenství asi „vyplatilo“, abyste od září nastoupila do nového zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením pracovního poměru. Takže je teoreticky možné jeden den nastoupit do zaměstnání a druhý den být již v pracovní neschopnosti s nárokem na náhradu mzdy od zaměstnavatele nebo pak i na nemocenské dávky. S ohledem na to, z čeho se pak počítá výše nemocenských dávek, je pak lepší být v zaměstnání alespoň sedm kalendářních dní, nebo případně i déle.

Druhá věc je pak ta, že pokud budete mít v zaměstnání zkušební dobu, tak vás zaměstnavatel může „propustit“ ve zkušební době, i kdybyste byla v pracovní neschopnosti. Pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době platí pouze jedno omezení, a to, že s vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr během prvních 14 dní pracovní neschopnosti ve zkušební době.

Čistě teoreticky, pokud byste tedy nastoupila do zaměstnání, po 14 dnech zahájila pracovní neschopnost, tak s vámi po dalších 14 dnech může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr. Tím by ale nebyl dotčen nárok na nemocenské dávky. Vaše pracovní neschopnost by pokračovala dále, i když byste pak byla nezaměstnaná. Pokud by pro to byly zdravotní důvod (posuzuje váš lékař), pak byste takto mohla být v pracovní neschopnosti až do porodu.

Pokud byste ale byla před porodem nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), pak by vám s největší pravděpodobností nevznikal nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) a měla byste pak nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Opakovaná pracovní neschopnost – výpověď dohodou, nezaměstnanost

-

Dobrý den, mám poněkud složitý dotaz v oblasti 56 + a opakované PN. Koncem roku 2023 jsem onemocněl vážnou nemocí a už nyní vím, že léčba bude minimálně půl roku, a to jen pokud půjde vše dobře. Už nyní mám plánovanou totální endoprotézu na podzim 2025, která si zase vyžádá půlroční rehabilitaci. Protože jsem odpovědně […]

Zobrazit odpověď