Čerpání neplaceného volna po rodičovské dovolené

Dobrý den,

15. 7. 2017 mi končí rodičovská dovolená (dítěti budou v tento den 3 roky).

Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na nástup do zaměstnání po uplynutí rodičovské dovolené., to je 16. 7., ale jelikož malá nastupuje do školky až od 1. 9. 2017 a já pro ni nemám hlídání, domluvila jsem se se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna od 16. 7. do 31. 8. 2017.

Zaměstnavatel s tímto souhlasil, ale zároveň mi řekl, že pokud nastoupím do práce až od 1. 9. 2017, tak mi dají smlouvu (původní smlouvu mám na dobu neurčitou)na dobu určitou (do 15. 7. 2018).

Chtěla jsem se proto zeptat, jestli toto můžou. A pokud nebudu s tímto souhlasit, jak postupovat dál.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Laura P., 09.05.2017 11:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.05.2017 v 10:57 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vaše situace je trochu složitější. Standardní řešení po skočení rodičovské dovolené je takové, že buď nastoupíte zpět do zaměstnání, nebo dáte výpověď nebo vám dá výpověď zaměstnavatel (resp. případně je ukončen pracovní poměr dohodou). Tyto situace jsou poměrně přesně upraveny příslušnými zákony a dalšími předpisy.

Pokud chcete po skončení pracovního poměru čerpat neplacené volno, pak vám to zaměstnavatel může dovolit, ale je to pouze a jenom na jeho rozhodnutí. V zásadě platí, že není žádný zákonný nárok na neplacené volno. Buď vám jej zaměstnavatel dovolí, nebo ne.

Z toho pak vyplývá zřejmě i jeho požadavek na změnu pracovní smlouvy. Za běžných podmínek, tedy když máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, a vrátila byste se zpět do zaměstnání, pak zaměstnavatel nemá právo po vás chtít uzavření nové smlouvy na dobu určitou. To byste mohla odmítnout.

Zaměstnavatel vám tuto změnu smlouvy může navrhnout, a vy s touto změnou můžete souhlasit (jedná se o dohodu). Zaměstnavatel vás ale nemůže „nutit“ s touto změnou souhlasit.

Ve vaší situaci je to ale složitější v tom, že zaměstnavatel nyní zná vaši situaci a tak si může dovolit jednat z „pozice síly“. Navrhuje vám tuto změnu. Pokud s ní nebudete souhlasit (přičemž by se ale jednalo o vaše dobrovolné rozhodnutí), pak vás sice nemůže „nutit“, ale stejně tak se může rozhodnout, že vám neumožní čerpat neplacené volno. A vy byste tak musela buď nastoupit zpět do zaměstnání, nebo dát výpověď.

Mám tedy za to, že vás zaměstnavatel tak trochu zneužívá vaší situace, ale při tom současně neporušuje žádný zákon. Vy s navrhovanou změnou smlouvy souhlasit nemusíte. Ale obávám se že v případě vašeho nesouhlasu se změnou smlouvy, by na to zaměstnavatel nějakým způsobem reagoval.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď

Odstupné při skončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den! Chci se zeptat, mám nárok na odstupné, když smlouva podepsána na dobu určitou, od 30. 5. 2016 po 30. 5. 2018? Od zaměstnavatele jsem dostala informaci o skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby 30. 5. 2018. P Považuje se to za výpověď od zaměstnavatele?

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou a nárok na mateřskou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, nedodělala jsem si střední školu z důvodu nemoci, tak jsem začala chodit na brigády a sama jsem si platila zdravku. Pak jsem nastoupila na hlavní poměr 1. 3. 2017 na dobu určitou do 31. 12. 2017. Před ukončení smlouvy jsem odešla na neschopenku z důvodu, že jsem těhotná. Po […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a těhotenství

-

Dobrý den Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou. Během 3 měsíců jsem onemocněla a léčím se s tím do dnes. Během mé nemocenské mi poslali pracovní poměr skončil. A já jako na potvoru jsem v té době otěhotněla. Můj lékař z důvodu těhotenství mě dál nemůže léčit, takže mi […]

Zobrazit odpověď