Čerpání neplaceného volna po rodičovské dovolené

Dobrý den,

15. 7. 2017 mi končí rodičovská dovolená (dítěti budou v tento den 3 roky).

Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na nástup do zaměstnání po uplynutí rodičovské dovolené., to je 16. 7., ale jelikož malá nastupuje do školky až od 1. 9. 2017 a já pro ni nemám hlídání, domluvila jsem se se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna od 16. 7. do 31. 8. 2017.

Zaměstnavatel s tímto souhlasil, ale zároveň mi řekl, že pokud nastoupím do práce až od 1. 9. 2017, tak mi dají smlouvu (původní smlouvu mám na dobu neurčitou)na dobu určitou (do 15. 7. 2018).

Chtěla jsem se proto zeptat, jestli toto můžou. A pokud nebudu s tímto souhlasit, jak postupovat dál.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Laura P., 09.05.2017 11:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.05.2017 v 10:57 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vaše situace je trochu složitější. Standardní řešení po skočení rodičovské dovolené je takové, že buď nastoupíte zpět do zaměstnání, nebo dáte výpověď nebo vám dá výpověď zaměstnavatel (resp. případně je ukončen pracovní poměr dohodou). Tyto situace jsou poměrně přesně upraveny příslušnými zákony a dalšími předpisy.

Pokud chcete po skončení pracovního poměru čerpat neplacené volno, pak vám to zaměstnavatel může dovolit, ale je to pouze a jenom na jeho rozhodnutí. V zásadě platí, že není žádný zákonný nárok na neplacené volno. Buď vám jej zaměstnavatel dovolí, nebo ne.

Z toho pak vyplývá zřejmě i jeho požadavek na změnu pracovní smlouvy. Za běžných podmínek, tedy když máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, a vrátila byste se zpět do zaměstnání, pak zaměstnavatel nemá právo po vás chtít uzavření nové smlouvy na dobu určitou. To byste mohla odmítnout.

Zaměstnavatel vám tuto změnu smlouvy může navrhnout, a vy s touto změnou můžete souhlasit (jedná se o dohodu). Zaměstnavatel vás ale nemůže „nutit“ s touto změnou souhlasit.

Ve vaší situaci je to ale složitější v tom, že zaměstnavatel nyní zná vaši situaci a tak si může dovolit jednat z „pozice síly“. Navrhuje vám tuto změnu. Pokud s ní nebudete souhlasit (přičemž by se ale jednalo o vaše dobrovolné rozhodnutí), pak vás sice nemůže „nutit“, ale stejně tak se může rozhodnout, že vám neumožní čerpat neplacené volno. A vy byste tak musela buď nastoupit zpět do zaměstnání, nebo dát výpověď.

Mám tedy za to, že vás zaměstnavatel tak trochu zneužívá vaší situace, ale při tom současně neporušuje žádný zákon. Vy s navrhovanou změnou smlouvy souhlasit nemusíte. Ale obávám se že v případě vašeho nesouhlasu se změnou smlouvy, by na to zaměstnavatel nějakým způsobem reagoval.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Smlouva na dobu určitou – prodloužení ze strany zaměstnavatele?

-

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou a chtěla jsem se zeptat, dokdy by mi měl zaměstnavatel sdělit, zda je z jeho strany zájem o prodloužení? Dále jsem se chtěla zeptat – když mám smlouvu na dobu určitou, je možné, aby ještě za mého působení nastoupil kolega, který by měl ve smlouvě uvedeno, že je […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – pracovní smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná od roku 2012. Momentálně jsem nastoupila do posledního zaměstnání 1. 2. 2017 a dne 8. 4. 2017 jsem otěhotněla. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou, a to do 31. 7. 2017. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na „mateřskou“? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost a ukončení pracovní smlouvy

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná od 1. 9. 2016 do 30. 6. 2017. Dozvěděla jsem se, že jsem těhotná a od 17. 3. 2017 jsem na neschopence a na mateřskou bych měla nastoupit cca v srpnu. Moje otázka zní, co mám dělat po ukončení smlouvy, kam si mám zajít nebo zavolat nebo […]

Zobrazit odpověď

Pracovní úřad nebo neschopenka

-

Dobrý den, začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe. Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní […]

Zobrazit odpověď