Čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

můj 1. dotaz se týká výpočtu částky za řádnou dovolenou čerpanou po skočení mateřské dovolené.

Můj případ: Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 4. února 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Mateřské dovolené předcházela nemocenská (od 2. prosince 2015 do 3. února 2016). 17. srpna 2016 mi skončila mateřská dovolená. Zaměstnavatele jsem požádala o vyčerpání řádné dovolené. Zbývá mi 5 dní za rok 2015 a nárok za 2016 (zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů). Zároveň 1. září 2016 nastupuji na rodičovskou dovolenou. Z čeho se prosím bude počítat částka za řádnou dovolenou?

2. dotaz: Období čerpání rodičovského příspěvku se může překrývat s obdobím čerpání řádné dovolené, je to tak prosím?

Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem

Jitka V.

Dotaz poslal/a: Jitka V., 15.09.2016 10:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 02.10.2016 v 06:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na řádnou dovolenou po skončení mateřské a její výše: Nárok na vyčerpání řádné dovolené pochopitelně máte. Tedy po skončení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou a následně pak zahájíte rodičovskou dovolenou.

Co se týká peněz, tedy toho co by Vám měl zaměstnavatel zaplatit za zmíněných 5 dní řádné dovolené, tak výše se bude odvíjet od mzdy, kterou jste měla v průběhu zaměstnání. Během nemocenské jste pobírala nemocenské dávky, během mateřské pak peněžitou pomoc v mateřství. Tyto peníze se pro výpočet nijak nezohledňují (jak nemocenská tak i PPM je hrazena státem v rámci nemocenského pojištění a se mzdou od zaměstnavatele nijak nesouvisí).

Výše „mzdy“ za dobu kdy budete čerpat řádnou dovolenou, bude tedy navázána na váš příjem v době, kdy jste ještě aktivně pracovala.

Musíte pouze svému zaměstnavateli oznámit, od jakého data budete čerpat řádnou dovolenou a k jakému datu budete zahajovat rodičovskou dovolenou. Se zbytkem si určitě poradí vaše mzdová účetní.

Co se týká rodičovského příspěvku - zde platí, že u rodičovského příspěvku musí být splněna podmínka zajištění řádné celodenní péče o dítě. Jinak ale nezáleží na tom, jestli pracujete, jste doma s dítětem nebo čerpáte dovolenou. Možnost pracovat nebo vykonávat jakoukoliv jinou činnost není u rodičovského příspěvku nijak omezena. Můžete tedy čerpat řádnou dovolenou a současně mít i rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě nezávislé věci. Pokud například budete čerpat rodičovský příspěvek po dobu 3 let, a nyní si vezmete dovolenou a současně budete mít RP, pak vám rodičovský příspěvek skončí o týden dřív než rodičovská dovolená.

Většina žen to tedy řeší obvykle tak, že nejprve čerpají mateřskou dovolenou, pak řádnou dovolenou a až po té rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď