Čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

můj 1. dotaz se týká výpočtu částky za řádnou dovolenou čerpanou po skočení mateřské dovolené.

Můj případ: Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 4. února 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Mateřské dovolené předcházela nemocenská (od 2. prosince 2015 do 3. února 2016). 17. srpna 2016 mi skončila mateřská dovolená. Zaměstnavatele jsem požádala o vyčerpání řádné dovolené. Zbývá mi 5 dní za rok 2015 a nárok za 2016 (zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů). Zároveň 1. září 2016 nastupuji na rodičovskou dovolenou. Z čeho se prosím bude počítat částka za řádnou dovolenou?

2. dotaz: Období čerpání rodičovského příspěvku se může překrývat s obdobím čerpání řádné dovolené, je to tak prosím?

Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem

Jitka V.

Dotaz poslal/a: Jitka V., 15.09.2016 10:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 02.10.2016 v 06:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na řádnou dovolenou po skončení mateřské a její výše: Nárok na vyčerpání řádné dovolené pochopitelně máte. Tedy po skončení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou a následně pak zahájíte rodičovskou dovolenou.

Co se týká peněz, tedy toho co by Vám měl zaměstnavatel zaplatit za zmíněných 5 dní řádné dovolené, tak výše se bude odvíjet od mzdy, kterou jste měla v průběhu zaměstnání. Během nemocenské jste pobírala nemocenské dávky, během mateřské pak peněžitou pomoc v mateřství. Tyto peníze se pro výpočet nijak nezohledňují (jak nemocenská tak i PPM je hrazena státem v rámci nemocenského pojištění a se mzdou od zaměstnavatele nijak nesouvisí).

Výše „mzdy“ za dobu kdy budete čerpat řádnou dovolenou, bude tedy navázána na váš příjem v době, kdy jste ještě aktivně pracovala.

Musíte pouze svému zaměstnavateli oznámit, od jakého data budete čerpat řádnou dovolenou a k jakému datu budete zahajovat rodičovskou dovolenou. Se zbytkem si určitě poradí vaše mzdová účetní.

Co se týká rodičovského příspěvku - zde platí, že u rodičovského příspěvku musí být splněna podmínka zajištění řádné celodenní péče o dítě. Jinak ale nezáleží na tom, jestli pracujete, jste doma s dítětem nebo čerpáte dovolenou. Možnost pracovat nebo vykonávat jakoukoliv jinou činnost není u rodičovského příspěvku nijak omezena. Můžete tedy čerpat řádnou dovolenou a současně mít i rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě nezávislé věci. Pokud například budete čerpat rodičovský příspěvek po dobu 3 let, a nyní si vezmete dovolenou a současně budete mít RP, pak vám rodičovský příspěvek skončí o týden dřív než rodičovská dovolená.

Většina žen to tedy řeší obvykle tak, že nejprve čerpají mateřskou dovolenou, pak řádnou dovolenou a až po té rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď