Čerpání rodičovského příspěvku a práce z domova

Dobrý den,

chci se zeptat, zda můžu žádat o rodičovský příspěvek, aniž bych nastoupila na rodičovskou dovolenou.

Nynější zaměstnavatel mi umožnil práci z domova, tudíž nebudu nastupovat na rodičovskou dovolenou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 11.11.2016 12:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 02:10 napsal/a:

Dobrý den,

Zatímco při čerpání „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství), nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, u rodičovského příspěvku je to jinak.

Možnost pracovat (a to jak na hlavní pracovní poměr tak i třeba na DPP, DPČ či podnikat jako OSVČ), není při pobírání rodičovského příspěvku nijak limitována. Rodičovský příspěvek také nemá v zásadě žádnou vazbu na to, jaký je váš příjem (jako třeba jiných dávek, kde se výše příjmu posuzuje).

V zásadě jedinou podstatnou podmínkou pro rodičovský příspěvek je to, že na něj má nárok osoba, která celodenně pečuje o dítě do 3 (resp. do 4 roků) let.

Pokud je pro dítě (na které je čerpán rodičovský příspěvek), zajištěna řádná celodenní péče dospělou osobou, pak je vše v pořádku a vy můžete neomezeně pracovat nebo podnikat.

Platí také, že tuto péči o dítě nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud byste například chodila do zaměstnání a dítě hlídala celý den babička, tak je vše v pořádku.

Platí také omezení, že dítě, na které je vyplácen rodičovský příspěvek, a které má méně než dva roky, nesmí chodit do školky nebo jeslí (či podobného zařízení), na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí, které mají více než 2 roky, už ale neplatí ani toto omezení.

Takže souhrnně, můžete pracovat pro svého současného zaměstnavatele (zvláště když se bude jednat o práci z domova), a přitom i nadále dostávat rodičovský příspěvek. To, jestli jste na rodičovské dovolené nebo ne nehraje v zásadě žádnou roli. To, že začnete po skončení mateřské dovolené ani nemusíte nikam hlásit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď