Čerpání rodičovského příspěvku a práce z domova

Dobrý den,

chci se zeptat, zda můžu žádat o rodičovský příspěvek, aniž bych nastoupila na rodičovskou dovolenou.

Nynější zaměstnavatel mi umožnil práci z domova, tudíž nebudu nastupovat na rodičovskou dovolenou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 11.11.2016 12:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 v 02:10 napsal/a:

Dobrý den,

Zatímco při čerpání „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství), nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, u rodičovského příspěvku je to jinak.

Možnost pracovat (a to jak na hlavní pracovní poměr tak i třeba na DPP, DPČ či podnikat jako OSVČ), není při pobírání rodičovského příspěvku nijak limitována. Rodičovský příspěvek také nemá v zásadě žádnou vazbu na to, jaký je váš příjem (jako třeba jiných dávek, kde se výše příjmu posuzuje).

V zásadě jedinou podstatnou podmínkou pro rodičovský příspěvek je to, že na něj má nárok osoba, která celodenně pečuje o dítě do 3 (resp. do 4 roků) let.

Pokud je pro dítě (na které je čerpán rodičovský příspěvek), zajištěna řádná celodenní péče dospělou osobou, pak je vše v pořádku a vy můžete neomezeně pracovat nebo podnikat.

Platí také, že tuto péči o dítě nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud byste například chodila do zaměstnání a dítě hlídala celý den babička, tak je vše v pořádku.

Platí také omezení, že dítě, na které je vyplácen rodičovský příspěvek, a které má méně než dva roky, nesmí chodit do školky nebo jeslí (či podobného zařízení), na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí, které mají více než 2 roky, už ale neplatí ani toto omezení.

Takže souhrnně, můžete pracovat pro svého současného zaměstnavatele (zvláště když se bude jednat o práci z domova), a přitom i nadále dostávat rodičovský příspěvek. To, jestli jste na rodičovské dovolené nebo ne nehraje v zásadě žádnou roli. To, že začnete po skončení mateřské dovolené ani nemusíte nikam hlásit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď