Čerpání RP a další těhotenství

Dobrý den,

mohu Vás požádat o radu? V současné době pobírám rodičovský příspěvek 7400 Kč, dceři jsou 2 roky, mateřskou mám na 3 roky.

Podařilo se mi znovu otěhotnět. Miminko by se mělo narodit v lednu 2018. Je možné si v této době zvýšit RP a do porodu ho dočerpat?

Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu neurčitou.

Budu mít při druhém dítěti také nárok na PPM nebo se navazuje RP?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka H., 27.05.2017 09:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.05.2017 v 16:36 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že v zaměstnání máte smlouvu na dobu neurčitou, a že jste nyní na rodičovské dovolené, pak byste měla splňovat podmínky pro to, abyste měla nárok na PPM i u druhého dítěte (resp. v dotazu to sice není přímo uvedeno, ale předpokládám, že jste PPM měla i u prvního dítěte).

V takovém případě pak v době 6 – 8 týdnů, před plánovaným termínem porodu, ukončíte rodičovskou dovolenou a zahájíte mateřskou dovolenou. A s tím je pak spojena i peněžitá pomoc v mateřství. V příslušné době vám pak tedy váš lékař vystaví dokumenty, které pak předáváte svému zaměstnavateli, který je dále předává na ČSSZ, a zároveň mu oznámíte zahájení mateřské dovolené.

Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na PPM, tak tím automaticky přicházíte o nárok na rodičovský příspěvek (RP) na první dítě. Resp. v měsíci, kdy by byla zahájena PPM, byste už rodičovský příspěvek buď nedostala vůbec, nebo jen určitou poměrnou část.

I z toho důvodu je tedy více než vhodné provést změnu výše RP tak, abyste stihla vyčerpat celou částku 220 000 Kč (nebo tolik, kolik stihnete).

Změnu výše rodičovského příspěvku je možné provést „kdykoliv“. Jediným omezením je to, že tuto změnu je možné provádět maximálně jednou za 3 měsíce (to je ale myšleno spíš jen jako jakási „pojistka“ aby lidé „nezatěžovali“ úřad tím že by si výši RP měnili každý měsíc na jinou částku).

Můžete se tedy obrátit na Úřad práce a požádat o změnu výše RP. Maximální možná výše měsíční platby je aktuálně 11500 Kč. Pro možnost volby této nejvyšší částky je pak rozhodující to, jak vysoký jste měla vyměřovací základ v době narození prvního dítěte - vy (nebo případně váš manžel, resp. otec dítěte). Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Jinak je vše obdobné jako u prvního dítěte. Po skončení mateřské dovolené si můžete u zaměstnavatele uplatnit nárok na vyčerpání řádné dovolené, a následně pak navázat rodičovskou dovolenou na druhé dítě (s ní související rodičovský příspěvek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď