Co dál po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

chci se zeptat jen tak pro zajímavost. Syn se narodil v srpnu 2015.

V práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, takže práci mít nebudu.

V plánu máme, že si pořídíme druhé dítě, až synovi bude 2,5-3 roky.

Pokud bych byla těhotná v době, kdy mi bude končit RD se mám přihlásit na úřad práce, nebo je lepší zůstat doma (péče o dítě do 7let – co jsem narychlo vyčetla)?

Dotaz poslal/a: Nikola V., 07.02.2016 21:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 09:41 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se po skončení pobírání rodičovského příspěvku půjdete zaevidovat na Úřad práce, měl by Vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ta sice bude velmi nízká – vzhledem k tomu, že Vaše zaměstnání skončí, tak se její výše bude odvíjet od průměrné mzdy – viz § 51, Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Aktuálně by se za první dva měsíce jednalo o částku cca 3200 Kč měsíčně.

Pokud by Vám tato částka nestála „za papírování“ na ÚP, tak je to na Vašem zvážení. V době kdy jste vedena na ÚP je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, současně ale neplatí sociální pojištění, takže se tato doba nezapočítává do nároku na důchod.

Pokud byste se na zdravotní pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak za Vás zdravotní pojištění opět platí stát, sociální opět není hrazeno a doba se nezapočítá do nároku na důchod.

U péče o dítě je omezení, že dítě nesmí chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Záleží tedy i na tom, jestli v té době už budete chtít dávat dítě do školky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

-

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská. Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce? Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní […]

Zobrazit odpověď