Co dál po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

chci se zeptat jen tak pro zajímavost. Syn se narodil v srpnu 2015.

V práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, takže práci mít nebudu.

V plánu máme, že si pořídíme druhé dítě, až synovi bude 2,5-3 roky.

Pokud bych byla těhotná v době, kdy mi bude končit RD se mám přihlásit na úřad práce, nebo je lepší zůstat doma (péče o dítě do 7let – co jsem narychlo vyčetla)?

Dotaz poslal/a: Nikola V., 07.02.2016 21:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 v 09:41 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se po skončení pobírání rodičovského příspěvku půjdete zaevidovat na Úřad práce, měl by Vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ta sice bude velmi nízká – vzhledem k tomu, že Vaše zaměstnání skončí, tak se její výše bude odvíjet od průměrné mzdy – viz § 51, Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Aktuálně by se za první dva měsíce jednalo o částku cca 3200 Kč měsíčně.

Pokud by Vám tato částka nestála „za papírování“ na ÚP, tak je to na Vašem zvážení. V době kdy jste vedena na ÚP je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, současně ale neplatí sociální pojištění, takže se tato doba nezapočítává do nároku na důchod.

Pokud byste se na zdravotní pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak za Vás zdravotní pojištění opět platí stát, sociální opět není hrazeno a doba se nezapočítá do nároku na důchod.

U péče o dítě je omezení, že dítě nesmí chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Záleží tedy i na tom, jestli v té době už budete chtít dávat dítě do školky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

-

Dobrý den, Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám. Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod? A musím i […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Nezletilé dítě – souhlas manželky s dovolenou v zahraničí

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mi může manželka zakázat odjet s naším synem na dovolenou. Žijeme s manželkou a naším nezletilým synem, jehož máme ve společné péči, ve společné domácnosti. Bohužel, pro vleklé neshody se budeme s manželkou rozvádět. O nastávajících prázdninách jsem chtěl spolu se synem odjet na dovolenou do zahraničí, ale manželka […]

Zobrazit odpověď