Co dělat po skončení smlouvy v práci?

Dobrý den,

mám dotaz. Jsem od května 2014 zaměstnaná ve státním podniku, od října 2015 marodím (s tím že jsem zjistila, že jsem těhotná, ale pak jsem bohužel potratila :( ), smlouva v práci mi končí na dobu určitou posledního dubna tohoto roku.

Pokud by se znovu nezadařilo „otěhotnět“ do doby kdy budu sice zaměstnaná, ale na neschopence, musím jít od května tohoto roku na úřad práce?

Nevím, zda se „vyplatí“ vůbec dál marodit po skončení smlouvy anebo ukončit i se smlouvou neschopenku a nastoupit na úřad práce, jestli bych vůbec měla nárok na podporu v nezaměstnanosti :(

Hledám si práci s nástupem od května a zároveň se s manželem dál pokoušíme o miminko, ale zatím se mi nic z toho nedaří :(

A já nevím co dál dělat :(

Děkuji moc za radu

Dotaz poslal/a: Veronika B., 15.01.2016 07:33

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.1.2016 9:45 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud v květnu budete i nadále v pracovní neschopnosti, tak na Úřad práce chodit nemusíte. V takovém případě Vás totiž UP nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, ani by vám nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz zákon č. 435/2004 Sb., Zákon o zaměstnanosti, paragraf 25:

§ 25

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po dobu, kdy budete v pracovní neschopnosti, tedy nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Budete mít ale i nadále nárok na nemocenské dávky (maximální délka podpory u nemocenské je 380 dní). I přes to, že Váš pracovní poměr na dobu určitou již zanikne.

Na ÚP byste měla jít až ve chvíli, kdy vaše pracovní neschopnost skončí. Pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky – tj. hlavně minimální odpracovaná doba 12 měsíců v posledních 2 letech, přičemž doba, kdy jste byla v pracovní neschopnosti, se také započítává jako tzv. „náhradní doba“).

To jestli se Vám tedy více „vyplatí“ být i nadále v pracovní neschopnosti, nebo být nezaměstnaná a brát podporu si musíte spočítat sama (neznám váš příjem).

Pozor také na to, že pokud byste otěhotněla po skončení pracovního poměru, resp. pokud by Váš nástup na mateřskou dovolenou byl v době delší než 180 dní od skončení posledního zaměstnání, tak by Vám už nevznikal nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ale měla byste nárok až na rodičovský příspěvek od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,