Co mám dělat po rodičovské, když nemohu nastoupit do zaměstnání?

Dobrý den,

v červnu 2013 se mi narodil syn. Měla jsem nárok na mateřskou a poté jsem si zažádala o rodičovský příspěvek ve výši 7500kc měsíčné. Část rodičovské mi posílali ještě zpětně k nízké mateřské.

Rodičovský příspěvek mi nyní v březnu končí. Synovi budou 3 roky v červnu. Do práce nastoupit nemohu, jelikož syn kvůli zdravotnímu stavu nemůže byt očkován a nemůže nastoupit do školky.

Nyní řeším jak postupovat dále. Zda mam po skončení rodičovského příspěvku dát v práci výpověď a nahlásit se na úřad práce, nebo si u zaměstnavatele nějak posloužit dobu kdy budu se synem doma a být doma zadarmo, pak ale nevím, jak je to s pojištěním za mě a za syna.

Snažíme se s manželem o druhé miminko ale zatím neúspěšně. Tlačí nás čas s tím, jak se rozhodnout, aby to pro nás bylo nejlepší.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Irena, 25.01.2016 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.01.2016 v 17:09 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vaší situaci máte v zásadě dvě možnosti:

Za prvé, můžete se domluvit se svým zaměstnavatelem na tom, že Vám poskytne neplacené volno, třeba do doby než bude mít Váš syn čtyři roky.

Tady jde ale o to, že Vám zaměstnavatel nemusí neplacené volno poskytnout. Zatímco na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte máte nárok ze zákona, na poskytnutí neplaceného volna již zákonný nárok není.

Pokud by Vám zaměstnavatel poskytnul neplacené volno, pak povinnost hradit zdravotní pojištění má i nadále zaměstnavatel. Řada zaměstnavatelů v takovém případě postupuje tak, že si se zaměstnancem sjednají dohodu, že zaměstnanec příslušnou částku hradí zaměstnavateli a ten ji pak odvádí státu. V případě neplaceného volna se zdravotní pojištění vypočítává z minimální mzdy.

Doba, kdy byste čerpala neplacené volno, by se vám také nezapočítávala do nároku na důchod.

Druhá možnost je pak to, že se zaměstnavatelem ukončíte pracovní vztah. Buď dohodou, nebo při „vhodném“ postupu byste možná i mohla dosáhnout toho, že Vám zaměstnavatel dá výpověď. Pak by vám případně náleželo i odstupné. I kdybyste podala výpověď vy, pak se jedná o tzzv. "vážné důvody" (péče o dítě mezi ně patří), nekrátila by se vám tedy podpora v nezaměstnanosti.

Ať už byste ukončila pracovní poměr dohodou nebo dostala výpověď, můžete se jít následně zaevidovat na Úřad práce a měla byste mít nárok u na podporu v nezaměstnanosti. Na ÚP byste mohla být až 5 měsíců, po tu dobu za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

Následně pak můžete na svojí zdravotní pojišťovně nahlásit, že celodenně pečujete o dítě do 7 roků a pak nemáte povinnost hradit zdravotní pojištění. Při celodenní péči o dítě platí omezení, že dítě nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně, a vy současně nesmíte podnikat nebo mít jakýkoliv jiný příjem (DPP, DPČ) vyšší než 2500 Kč měsíčně. Opět zde platí, že doba kdy budete doma s dítětem, se nezapočítává do nároku na důchod.

Také pokud byste byla doma s dítětem nebo v evidenci ÚP, a mělo se Vám narodit druhé dítěte, tak byste již neměla nárok na PPM ale pouze na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

-

Dobrý den, Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám. Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod? A musím i […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Nezletilé dítě – souhlas manželky s dovolenou v zahraničí

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mi může manželka zakázat odjet s naším synem na dovolenou. Žijeme s manželkou a naším nezletilým synem, jehož máme ve společné péči, ve společné domácnosti. Bohužel, pro vleklé neshody se budeme s manželkou rozvádět. O nastávajících prázdninách jsem chtěl spolu se synem odjet na dovolenou do zahraničí, ale manželka […]

Zobrazit odpověď