Co mám dělat po rodičovské, když nemohu nastoupit do zaměstnání?

Dobrý den,

v červnu 2013 se mi narodil syn. Měla jsem nárok na mateřskou a poté jsem si zažádala o rodičovský příspěvek ve výši 7500kc měsíčné. Část rodičovské mi posílali ještě zpětně k nízké mateřské.

Rodičovský příspěvek mi nyní v březnu končí. Synovi budou 3 roky v červnu. Do práce nastoupit nemohu, jelikož syn kvůli zdravotnímu stavu nemůže byt očkován a nemůže nastoupit do školky.

Nyní řeším jak postupovat dále. Zda mam po skončení rodičovského příspěvku dát v práci výpověď a nahlásit se na úřad práce, nebo si u zaměstnavatele nějak posloužit dobu kdy budu se synem doma a být doma zadarmo, pak ale nevím, jak je to s pojištěním za mě a za syna.

Snažíme se s manželem o druhé miminko ale zatím neúspěšně. Tlačí nás čas s tím, jak se rozhodnout, aby to pro nás bylo nejlepší.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Irena, 25.01.2016 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.01.2016 v 17:09 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vaší situaci máte v zásadě dvě možnosti:

Za prvé, můžete se domluvit se svým zaměstnavatelem na tom, že Vám poskytne neplacené volno, třeba do doby než bude mít Váš syn čtyři roky.

Tady jde ale o to, že Vám zaměstnavatel nemusí neplacené volno poskytnout. Zatímco na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte máte nárok ze zákona, na poskytnutí neplaceného volna již zákonný nárok není.

Pokud by Vám zaměstnavatel poskytnul neplacené volno, pak povinnost hradit zdravotní pojištění má i nadále zaměstnavatel. Řada zaměstnavatelů v takovém případě postupuje tak, že si se zaměstnancem sjednají dohodu, že zaměstnanec příslušnou částku hradí zaměstnavateli a ten ji pak odvádí státu. V případě neplaceného volna se zdravotní pojištění vypočítává z minimální mzdy.

Doba, kdy byste čerpala neplacené volno, by se vám také nezapočítávala do nároku na důchod.

Druhá možnost je pak to, že se zaměstnavatelem ukončíte pracovní vztah. Buď dohodou, nebo při „vhodném“ postupu byste možná i mohla dosáhnout toho, že Vám zaměstnavatel dá výpověď. Pak by vám případně náleželo i odstupné. I kdybyste podala výpověď vy, pak se jedná o tzzv. "vážné důvody" (péče o dítě mezi ně patří), nekrátila by se vám tedy podpora v nezaměstnanosti.

Ať už byste ukončila pracovní poměr dohodou nebo dostala výpověď, můžete se jít následně zaevidovat na Úřad práce a měla byste mít nárok u na podporu v nezaměstnanosti. Na ÚP byste mohla být až 5 měsíců, po tu dobu za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

Následně pak můžete na svojí zdravotní pojišťovně nahlásit, že celodenně pečujete o dítě do 7 roků a pak nemáte povinnost hradit zdravotní pojištění. Při celodenní péči o dítě platí omezení, že dítě nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně, a vy současně nesmíte podnikat nebo mít jakýkoliv jiný příjem (DPP, DPČ) vyšší než 2500 Kč měsíčně. Opět zde platí, že doba kdy budete doma s dítětem, se nezapočítává do nároku na důchod.

Také pokud byste byla doma s dítětem nebo v evidenci ÚP, a mělo se Vám narodit druhé dítěte, tak byste již neměla nárok na PPM ale pouze na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď