Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

Dobrý den,

Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky.

Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom rodičovskou a malou sociální dávku, tudíž si nemůžu zaplatit ani soukromou školku a ani paní na hlídání.

Chtěla jsem se zeptat, co mám dělat ten půlrok od února do září, než půjdou děti do školky a co dělat i v případě, nevezmou-li my je do školky ani v září. Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem Jana

Dotaz poslal/a: Jana F., 14.09.2016 18:06

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.10.2016 v 04:30 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud Vám zaměstnavatel neumožní čerpat třeba neplacené volno, pak Váš pracovní poměr pro daného zaměstnavatele s největší pravděpodobností zanikne.

V takovém případě pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. U podpory v nezaměstnanosti je sice obecná podmínka, že byste měla mít v posledních 2 letech, před podáním žádosti, odpracováno alespoň 12 měsíců. V případě žen, které pečují o dítě do 4 roků, ale platí výjimka, kdy se jim tato doba (kdy pečují o dítě), započítává pro nárok na podporu v nezaměstnanosti jako tzv. „náhradní doba“ – viz zákon o zaměstnanosti, paragraf 41:

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

V případě, že byste ihned po skončení čerpání RP byla nezaměstnaná a v evidenci úřadu práce, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR (běžně se výše podpory odvíjí od příjmu z posledního zaměstnání, pokud ale po skončení rodičovské nebudete pracovat, pak se podpora nedá vypočítat – v posledních letech jste pobírala jen rodičovský příspěvek). Výše podpory je pak:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11 násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže            

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Aktuálně se pro výpočet použije průměrná mzda cca 26500 Kč, tedy první dva měsíce bude vaše podpora cca 4000 Kč, další dva měsíce cca 3200 Kč a poslední měsíc pak 2900 Kč.

Kromě toho, být nezaměstnaná také můžete být osobou pečující o dítě (osoba pečující o dítě do 7 roků, nebo osoba pečující o dvě děti do 15 let). V takovém případě by za Vás hradil zdravotní pojištění stát. Dále pak, doba péče o dítě do jeho 4 roků se vám započítává i do doby důchodového pojištění. Jako osoba pečující o dítě ale nemáte nárok na žádné „speciální“ sociální dávky.

Z mého pohledu je tedy pro váš „nejlepší“ abyste po dobu, než půjdou děti do školky, byla nezaměstnaná a čerpala podporu v nezaměstnanosti, a následně si našla nějaké nové zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,