Co potřebuji ke zřízení trvalého pobytu v bytě?

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak si mám vyřídit trvalé bydliště v bytě, kam jsem se nyní potřeboval? Nemám moc jasno v tom, jaké všechny dokumenty k tomu budu potřebovat a kde to mám řešit? Stačí jen zajít někam na úřad, nebo to mám řešit v místě původního bydliště nebo jak to přesně je? A potřebuji k tomu také souhlas od majitele nového bytu – mám ho jen pronajatý? Děkuji vám za informace

Dotaz poslal/a: Karel N., 17.12.2013 14:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.12.2013 v 16:17 napsal/a:

Dobrý den pane Karle, co se týká vyřízení trvalého pobytu v novém bytě tak je to velmi prosté. Pokud máte v bytě uzavřenou nájemní smlouvu, pak vám stačí zajít jen na obecné nebo městský úřad v místě kde je váš nový byt. Není potřeba nic řešit v místě půdního bydliště.

Přesnou adresu kam se obrátit najdete určitě na webových stránkách městského nebo obecního úřadu. V menším městě nebo obci to bude na radnici, ve větších městech může být příslušná agenda umístěna na jiném místě – tyto informace ale bývají vyvěšeny na webových stránkách daného města nebo obce.

Ke zřízení trvalého pobytu je pak na úřadě potřeba vyplnit přihlašovací lístek. Kromě toho budete potřebovat platný občanský průkaz a nájemní smlouvu. Pokud byste náhodou neměl platnou občanku, budete si nejprve muset vyřídit vydání nové ještě na původní (staré) bydliště a teprve až pak je možné žádat o změnu.

Pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu, pak již nepotřebujete další souhlas o majitele bytu. Pokud byste měl uzavřenou jenom podnájemní smlouvu, pak musíte mít písemný souhlas od majitele bytu (tedy ne od toho s kým máte uzavřenou podnájemní smlouvu, u podnájemní smlouvy uzavíráte smlouvu pouze s nájemcem bytu).

K vyřízení změny trvalého pobytu vám stačí jedna návštěva na úřadu. Na místě pak budete muset zaplatit ještě správní poplatek 50 Kč. Současně si zde pak můžete rovnou požádat o vydání nového průkazu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalý pobyt:

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď

Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá. A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu. A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a trvalý pobyt majitele bytu

-

Dobrý den, Prosím, mám se stěhovat do nájmu. Je to nájemní smlouva, trvalý pobyt tam budu mít taky. Takže to splňuje požadavky na příspěvek. Ale ta majitelka tam má trvalý pobyt, a žije v zahraničí, zastupuje ji realitka Budu mít nárok na ty příspěvky, když budu mít prohlášení, že tam nežije a zároveň žádost o […]

Zobrazit odpověď