Co se počítá do nákladů na bydlení? I hypotéka?

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, co všechno se počítá do nákladů na bydlení u přídavků na bydlení. Zkoušel jsem si v kalkulačce na internetu počítat, jestli bych na tuhle sociální dávku měl nárok. Vychází mí to, že ano. Platíme za byt asi 15 tisíc korun měsíčně – což zahrnuje splátky za hypotéku a všechny další výdaje. Náš příjem včetně přídavků na děti je asi 20 tisíc korun měsíčně. Zajímalo by mě, jestli opravdu mám nárok na přípravek na bydlení? Narazil jsem na internetu na několik informací, že hypotéka se do nákladů na bydlení nepočítá? Můžete mi prosím upřesnit, co všechno se do nákladů na bydlení teda počítá? Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr D.,
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.2.2014 v 7:30 napsal/a:

Dobrý den pane Petře,

Je to tak že hypotéka se opravdu do nákladů na bydlení nepočítá. Při posuzování nároků na příspěvek na bydlení (stejně tak jako i u doplatku na bydlení což je druhá sociální dávka z oblasti hmotné nouze spojená s bydlením), se výdaje zaplacené za hypotéku (nebo i splátky jakéhokoliv jiného úvěru na bydlení) opravdu nepočítají.

Zjednodušeně platí, že do nákladů na bydlení se započítá jen nájem (nebo podobné výdaje u družstevního bytu nebo u bytu v osobním vlastnictví) a dále pak platby za energie (plyn, voda, elektřina, topení, apod.)

Přesný výčet toho co vše se uznává, jako náklad na bydlení poskytuje příslušný zákon – v tomto případě je to Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb. Zde v paragrafu § 25 Náklady na bydlení je přesně uvedeno, co se dá započítat:

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

b) u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady, které činí za kalendářní měsíc:
Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona     Kč
jedna    1835
dvě        2511
tři           3284
čtyři a více          3960

c) u bytů uvedených v písmenech a) a b) náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva; náklady za pevná paliva se započítávají částkami za kalendářní měsíc:
Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona     Kč
jedna    687
dvě        940
tři           1230
čtyři a více          1520

(2) Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje.

(3) Pro zjištění nákladů na bydlení za kalendářní čtvrtletí se započítávají i částky tvořící náklady na bydlení, které byly v tomto kalendářním čtvrtletí zaplaceny jako záloha nebo byly v tomto období doplaceny, a to i za období delší, než je kalendářní čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují. Byla-li v období kalendářního čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují, vrácena částka jako přeplatek na nákladech na bydlení, snižuje se částka nákladů na bydlení v tom kalendářním čtvrtletí, kdy k vrácení částky došlo, a to i v případě, že vrácená částka byla za dobu delší než toto kalendářní čtvrtletí.

Pozor tedy i na to, že například u výdajů zaplacených za plyn, elektřinu, vodné, stočné apod. se nemusí započítat celá vámi skutečně zaplacená částka, ale pouze část, která je uvedená v zákoně – podle počtu osob.

Stejně tak se do nákladů na bydlení nezapočítávají výdaje jako je třeba kauce (u nájemních bytů) nebo televizní a rozhlasový poplatek (který mají lidé často spojený s platbami za byt.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď