Co vše se zahrnuje do příjmů?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se pro posouzení nároku na přídavek na dítě zahrnuje i rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva K., 04.02.2016 20:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 v 13:40 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „přídavek na dítě“, se posuzují příjmy, vždy za dané rozhodné období, což je zpravidla předchozí kalendářní rok. Tedy, při vyplácení dávky v období září 2015 – srpen 2016 se posuzují příjmy v roce 2014, při vyplácení dávky v období září 2016 až srpen 2017 se posuzují příjmy za rok 2015.

Co se počítá za příjmy, je pak dále upraveno zákonem. Zde konkrétně zákon číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře:

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

….

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Tedy ano, i rodičovský příspěvek, pokud jste jej dostávala v rozhodném období, je započítáván jako příjem.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď