Daňová sleva na dítě u OSVČ, mám na ni nárok?

Dobrý den,

Rád bych se vás zeptal, jestli mám nárok na daňovou slevu na dítě?

Loni jsem začal podnikat jako OSVČ. Konkrétně od ledna 2015. Část roku jsem ještě pracoval jako zaměstnanec na HPP. Zaměstnání jsem ukončil až na konci května 2015, a od června mám OSVČ jako hlavní činnost.

Budu teď dávat dohromady daňové přiznání a zajímalo by mě, jestli si tam mohu uplatnit daňovou slevu na děti a na manželku? Manželka je ještě pořád doma a má jen rodičovský příspěvek,

Někde jsem četl, že OSVČ nemá nárok na slevu na dítě a na manželku? Nemohu si ale uplatnit alespoň nějakou poměrnou část za dobu, kdy jsem ještě chodil do zaměstnání?

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Mirek H., 28.01.2016 19:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2016 v 06:47 napsal/a:

Dobrý den,

Máte v pravdě v tom, že OSVČ, kteří mají podnikání, jako hlavní činnost nemohou v daňovém přiznání uplatnit slevu na dítě nebo na manželku. Sice naši politici diskutují, že by tuto možnost znovu zavedli (byla zrušena jen před několika málo roky), ale aktuálně to opravdu není možné. Resp. v případě, že jako OSVČ uplatňujete výdaje paušálem, pak nemůžete tyto daňové slevy uplatňovat.

Ve vašem případě, pokud jste část roku pracoval, jako zaměstnanec na HPP bude ale záležet na tom, jaký byl poměr příjmů ze zaměstnání a z podnikání.

Konkrétní příklad:

  • V zaměstnání budete mít příjem 300 000 Kč
  • Z podnikání budete mít příjem 600 000 Kč
  • Současně ale uplatníte náklady paušálem 60%
  • Jako příjem z podnikání se bude brát 240 000 Kč
  • Protože je příjem z podnikání (po odečtení nákladů) nižší, než ten ze zaměstnání, slevu uplatnit můžete

Jak je uvedeno v příkladu, pokud jsou příjmy (snížené o náklady) z podnikání nižší než příjmy ze zaměstnání, resp. pokud příjmy ze zaměstnání tvoří více než 50%, pak si daňovou slevu na dítě uplatnit můžete. Pokud by příjmy z OSVČ byly vyšší, pak si slevu na manželku a dítě uplatnit nemůžete.

Nedá se tedy uplatňovat poměrná část. Poměrná část se uplatňuje v případě, že by se vám například dítě narodilo v červnu. Pak byste měl nárok na 1/12 daňové slevy na dítě za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro přiznání tohoto bonusu splněny. Tedy sleva by se uplatňovala za měsíce červen až prosinec.

U souběhu OSVČ a zaměstnání tedy rozhoduje právě jen to, jaký příjem je vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta

-

Dobrý den, Přišel mi dopis ze Zdravotní oborové pojišťovny, že od 1. 9. 2017 až do teď neví, kdo je mým plátcem zdravotního pojištění. Od 1. 9. 2017 jsem studentem Nástavbového studia a domníval jsem se, že toto má na starost škola (zařídit platbu zdravotního). Chci se vás tedy zeptat, stačí, když zajdu na OZP […]

Zobrazit odpověď