Daňová sleva na dítě u OSVČ, mám na ni nárok?

Dobrý den,

Rád bych se vás zeptal, jestli mám nárok na daňovou slevu na dítě?

Loni jsem začal podnikat jako OSVČ. Konkrétně od ledna 2015. Část roku jsem ještě pracoval jako zaměstnanec na HPP. Zaměstnání jsem ukončil až na konci května 2015, a od června mám OSVČ jako hlavní činnost.

Budu teď dávat dohromady daňové přiznání a zajímalo by mě, jestli si tam mohu uplatnit daňovou slevu na děti a na manželku? Manželka je ještě pořád doma a má jen rodičovský příspěvek,

Někde jsem četl, že OSVČ nemá nárok na slevu na dítě a na manželku? Nemohu si ale uplatnit alespoň nějakou poměrnou část za dobu, kdy jsem ještě chodil do zaměstnání?

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Mirek H., 28.01.2016 19:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2016 v 06:47 napsal/a:

Dobrý den,

Máte v pravdě v tom, že OSVČ, kteří mají podnikání, jako hlavní činnost nemohou v daňovém přiznání uplatnit slevu na dítě nebo na manželku. Sice naši politici diskutují, že by tuto možnost znovu zavedli (byla zrušena jen před několika málo roky), ale aktuálně to opravdu není možné. Resp. v případě, že jako OSVČ uplatňujete výdaje paušálem, pak nemůžete tyto daňové slevy uplatňovat.

Ve vašem případě, pokud jste část roku pracoval, jako zaměstnanec na HPP bude ale záležet na tom, jaký byl poměr příjmů ze zaměstnání a z podnikání.

Konkrétní příklad:

  • V zaměstnání budete mít příjem 300 000 Kč
  • Z podnikání budete mít příjem 600 000 Kč
  • Současně ale uplatníte náklady paušálem 60%
  • Jako příjem z podnikání se bude brát 240 000 Kč
  • Protože je příjem z podnikání (po odečtení nákladů) nižší, než ten ze zaměstnání, slevu uplatnit můžete

Jak je uvedeno v příkladu, pokud jsou příjmy (snížené o náklady) z podnikání nižší než příjmy ze zaměstnání, resp. pokud příjmy ze zaměstnání tvoří více než 50%, pak si daňovou slevu na dítě uplatnit můžete. Pokud by příjmy z OSVČ byly vyšší, pak si slevu na manželku a dítě uplatnit nemůžete.

Nedá se tedy uplatňovat poměrná část. Poměrná část se uplatňuje v případě, že by se vám například dítě narodilo v červnu. Pak byste měl nárok na 1/12 daňové slevy na dítě za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro přiznání tohoto bonusu splněny. Tedy sleva by se uplatňovala za měsíce červen až prosinec.

U souběhu OSVČ a zaměstnání tedy rozhoduje právě jen to, jaký příjem je vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

-

Dobrý den, před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna. Co mám dělat potom, když nemůžu do práce. Kam se mám přihlásit?

Zobrazit odpověď

Hlášení na ÚP po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, pokud dostanu výpověď ke dni 22. 6. a do nové práce nastoupím od 1. 8. na HPP. Mezi tím budu v nové práci zatím na DPČ nebo DPP. Jaké pro mě plynou povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění nebo hlášení na ÚP? Popřípadě je výhodnější DPČ nebo DPP abych nemusel na ÚP nebo doplácet […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobý pobyt v zahraničí a neplacení zdravotního pojištění

-

Dobrý den, Žila jsem 9 let v zahraničí (mimo EU). Před odjezdem jsem se odhlásila z trvalého pobytu v ČR, vrátila OP a odhlásila se ze zdravotní pojišťovny s tím, že jsem nahlásila, že odjíždím dlouhodobě do zahraničí. Asistentka pojišťovny mě neinformovala, že tohle musím nahlásit písemně, a že musím mít pojištění. V zahraničí jsem […]

Zobrazit odpověď