Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti.

Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám.

Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč

Byla jsem si zažádat na ÚP o dávky hmotné nouze s tím, že paní mi řekla, že chce příjmy otce a moje. Ale pokud otce neznám tak nemohu doložit jeho příjmy.

Je tedy nějaká možnost si vůbec o něco žádat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Anonym, 10.04.2018 13:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.04.2018 v 15:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že žijete sama, a váš jediný příjem je 4170 Kč, pak je pravděpodobné, že byste mohla mít nárok na různé sociální dávky.

Napadá mě třeba příspěvek na bydlení. Pokud bydlíte v bytě, který je ve vašem osobním vlastnictví, nebo na něj máte uzavřenu nájemní smlouvu, a současně v tomto bytě/domě máte vedené trvalé bydliště, pak si na Úřadu práce můžete požádat o příspěvek na bydlení.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně, tedy v dubnu 2018, byste dokládala příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2018. Mezi náklady se dokládá třeba zaplacené nájemné, platby za elektřinu, vodu, plyn apod. Příjmy se pak dokládají za všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Dále jsou zde dávky pomoci ve hmotné nouzi. Tam spadá příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich je podstatné především to, jestli žijete sama, nebo jestli byste byla posuzována i s dalšími osobami, se kterými případně sdílíte společnou domácnost. Pokud byste žila sama, tak se hodnotí pouze výše vašeho příjmu. Pokud byste ale žila ve společné domácnosti i s dalšími osobami, pak by se hodnotila i výše jejich příjmu. A pak by záleželo, jak by to vycházelo celkově.

Co se týká požadavku na doložení příjmu otce dítěte, tak ten po vás zřejmě chtěli kvůli sociální dávce porodné – to je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí při narození dítěte ve výši 13000 Kč (narození prvního dítěte) nebo 10000 Kč (narození druhého dítěte). U této sociální dávky se zpravidla posuzují příjmy rodiny (otec dítěte + matka + samotné dítě/děti).

Pokud je ale otec neznámý, pak logicky toto potvrzení není možné doložit. Doporučuji tedy, abyste se ještě jednou obrátila na Úřad práce, a tam jim vysvětlila, proč není možné doložit příjem otce dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď