Dávky v nezaměstnanosti

Dobrý den, můj dotaz:

byla jsem zaměstnána 9. měsíců jako operátorka, marodit jsem začala ve zkušební době, poté jsem podala výpověď ve zkušební době a začala pobírat mateřskou.

Předtím jsem zaměstnána nebyla. Můj dotaz, dcera je narozena v dubnu, když zvolím výši rodičovského příspěvku na tři roky, budu mít nárok na dávky v nezaměstnanosti od úřadu práce v době květen-srpen, než dcera nastoupí do školky?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza Š., 16.09.2016 22:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 v 17:23 napsal/a:

Dobrý den,

pokud správně chápu váš dotaz, tak jste byla 9 měsíců zaměstnána, následně pobírala „mateřskou“ (tedy PPM) a následně pak byla/budete 3 roky doma s dítětem? Přiznám se, že se v tomto dotazu trochu ztrácím. Píšete, že jste pracovala 9 měsíců, ale současně že jste ukončila pracovní poměr ve zkušební době (ta bývá zpravidla jen na 3 měsíce?).

Každopádně, pokud byste byla doma s dítětem do jeho 3 let a čerpala rodičovský příspěvek, pak po ukončení jeho výplaty se můžete jít „normálně“ zaevidovat na Úřad práce a bude vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory v nezaměstnanosti je podmínka, že byste měla mít v posledních dvou letech „odpracováno“ nejméně 12 měsíců. Jako „odpracovaná“ doba (přesněji tedy doba důchodového pojištění“) se ale může započítat i nějaká „náhradní činnost“, kam spadá třeba právě péče o dítě, kdy jste doma na rodičovské a/nebo pobíráte rodičovský příspěvek. Z pohledu splnění této podmínky minimální „odpracované“ doby to tedy bude stejné jako byste poslední 3 roky pracovala.

Trochu jiné to pak bude s výpočtem výše podpory v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu že budete dostávat jen rodičovský příspěvek, což není „příjem“ (spadá mezi sociální dávky), ze kterého by se dala spočítat výše podpory, pak se zde použije ustanovení paragrafu 51, zákon o zaměstnanosti, tj. zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Reálně tedy bude tato podpora v nezaměstnanosti relativně nízká. Bude záležet na výši průměrné mzdy v předchozím roce, než budete o podporu žádat. Aktuálně byste první dva měsíce dostávala částku cca 4 tisíce korun, další dva měsíce částku cca 3800 Kč a zbytek doby pak něco málo pod 3500 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď