Délka trvání smlouvy po dobu rodičovské dovolené

Dobrý den,

v září 2017 mi končí rodičovská dovolená, měla bych nastoupit zpět do práce, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale nevyplatí se mi z finančních ani časových důvodů dojíždět.

Plánujeme však ještě druhé dítě, ale jelikož zatím nejsem těhotná, tedy nemohu z rodičovské dovolené navázat na druhou mateřskou, chci si najít práci novou.

Abych mohla být na druhé rodičovské dva až tři roky, musím mít u nového zaměstnavatele pracovní smlouvu na dobu určitou minimálně do konce doby trvání druhé rodičovské?

Nebo by mi stačila doba určitá jen do nástupu na druhou mateřskou? Tedy musím být zaměstnaná po dobu celé rodičovské dovolené?

Z finančních důvodů nechci být čtyři roky na rodičovské, ale maximálně tři, lépe dva až dva a půl roku.

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Kamila M., 07.05.2017 14:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 v 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste u druhého dítěte měla nárok na „mateřskou“ (konkrétně PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pak v zásadě není nezbytně nutné, abyste v době jejího zahájení byla zaměstnaná. Za určitých podmínek můžete mít nárok na PPM i jako nezaměstnaná.

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni při splnění podmínek vzniká 6 – 8 týdnů před porodem. Délka vyplácení PPM je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte). Poté následuje rodičovská dovolená a s ní spojený rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, tak v době jejího zahájení (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být buď zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo být v ochranné lhůtě – což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Takže může nastat několik různých situací. Například ukončíte současné zaměstnání, budete nezaměstnaná a těhotná. Pokud by vám termín zahájení PPM vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení posledního zaměstnání, pak nárok mít budete.

Obdobně můžete ukončit současné zaměstnání a nastoupit do nějakého nového, kde budete mít pracovní smlouvu na dobu určitou. Pak opět máte nárok na PPM a následnou rodičovskou. A to, i kdyby vám pracovní smlouva skončila v průběhu PPM, nebo v průběhu rodičovské.

Co se týká možnosti volby délky rodičovské – tam je rozhodující to, jestli je u vás možné stanovit vyměřovací základ k datu narození dítěte. Obvykle, pokud máte nárok na PPM, pak máte i možnost volby délky RP. I kdybyste tuto podmínku nesplňovala, tak postačí, pokud je zaměstnaný váš manžel. Pro možnost volby délky RP stačí, pokud je možné stanovit příslušný vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

A navíc, tyto podmínky se mají s největší pravděpodobností od začátku roku 2018 měnit (zatím není změna zákona, ale již prošla parlamentem a čeká se na senát). Tato změna by měla umožnit čerpat kratší dobu rodičovského příspěvku i těm lidem, kteří dnes mají automaticky rodičovskou na 4 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď