Kdy mohu/mám zajít na Úřad práce + jak je to s neschopenkou?

Dobrý den,

dne 30. 6. 2017 končím pracovní poměr, lze se ten den přihlásit na UP? A pokud se přihlásím na UP až 10. 7. 2017 v pondělí, od kdy zpětně mě bude vypočítávána podpora, když 5. a 6. 7. je svátek?

A ještě mám dotaz, mám od 28. 6. 2017 angínu, ale nechci prodlužovat pracovní poměr a jít na neschopenku, jak by to bylo s nemocenskou, pokud bych byla na UP?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva V., 30.06.2017 09:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.07.2017 v 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

Podle paragrafu 26, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.) byste se měla na Úřad práce nahlásit do 3 pracovních dní, aby vám byla doba evidence na Úřadu práce započítána od skončení zaměstnání.  Pokud se na úřad práce přihlásíte později (více než 3 pracovní dny), pak se zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání bude „počítat“ od data, kdy na ÚP zajdete. Viz paragraf 26:

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Lhůta „do 3 pracovních dní“ je v tomto konkrétním případě do 7. 7. 2017.

To, že byste na Úřad práce zašla rovnou v den, kdy vám skončilo zaměstnání, pochopitelně ničemu nevadí – pokud budete mít k dispozici všechny potřebné dokumenty od zaměstnavatele, tak tam můžete zajít rovnou cestou ze zaměstnání.

Pokud ukončíte pracovní poměr, tak jste v ochranné lhůtě 7 dní – tentokrát se ale jedná o kalendářní dny. Pokud do 7 dní od skončení pracovního poměru – tedy do 7. 7. 2017, zahájíte pracovní neschopnost, vznikal by vám nárok na nemocenské dávky.

V opačném případě – pokud by byla pracovní neschopnost zahájena po více než 7 dnech, tak vám během doby, kdy jste nezaměstnaná, již nevzniká nárok na nemocenské dávky. Mohla byste sice být v pracovní neschopnosti – třeba už jen z důvodu abyste nemusela chodit na pravidelné návštěvy na ÚP, dávky by vám ale vypláceny nebyly.

Pokud je pracovní neschopnost zahájena až po skončení zaměstnání, pak je rozdíl i v tom, že za prvních 14 dní nejsou vypláceny žádné dávky (v zaměstnání máte „neplacené“ pouze první 3 dny, od 4 – 14 dne se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele). Nemocenské dávky jsou vypláceny od 15 dne v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď