Dlouhodobá nemocenská, vrácení daní a přivýdělek na DPP

Dobrý den,

prosím o radu, nevím, zda mám nějaký nárok na vrácení daní za minulý rok 2015.

V lednu jsem byla hlášená na Úřadu práce (stejně tak celý rok 2014).

V únoru 2015 jsem nastoupila do zaměstnání. Tam jsem byla zaměstnaná do konce června s tím, že od půlky března jsem musela jít na nemocenskou. Na té jsem zůstala až do konce roku.

Můžete mi prosím poradit, zda podávat daňové přiznání a co vše do něho uvést?

O práci jsem bohužel přišla, byla jsem ještě ve zkušební době, takže mi přiznání nemá kdo udělat.

Dále se chci zeptat, pokud pobírám nemocenskou, zda mohu mít uzavřenou DPP jako přivýdělek na 3500,- čistého/měsíc? Jedná se o úklid bytového domu, na 2 hodiny týdně. V současné době jsem na nemocenské s psychickými problémy, ale nemocenskou jsem nastoupila z důvodu rizikového těhotenství, pak jsem potratila, v době trvání těhotenství práci za mě vykonával přítel. Po zlepšení fyzického stavu jsem opět začala úklid vykonávat sama.

Je to takto všechno v pořádku? Nemůžu mít z toho nějaké problémy?

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana K., 05.02.2016 11:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 v 09:24 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání musí v roce 2016 (za zdaňovací období roku 2015), podat všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty (mají na území ČR trvalé bydliště nebo se zde obvykle zdržují) a mají za rok 2015 hrubé příjmy (bez odpočtu výdajů) ve výši alespoň 15 tis. Kč, které jsou předmětem daně z příjmů FO.

Mezi zdanitelné příjmy například nepatří nemocenské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti, ale příjem z platu zaměstnance už ano. Nevím, jaké byly vaše příjmy, takže vám jednoznačně neodpovím.

Váš poslední zaměstnavatel by vám měl vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech. Pokud tak neučinil, tak jej o to požádejte písmně.

S kompletním vyplněním DP Vám takto jednoduše neporadím, je tam příliš mnoho různých možností a variant.

Co se dále týká možnosti práce na DPP během nemocenské. Opět obecně to není zakázáno. Nesmíte pouze pracovat pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého máte nárok na nemocenské dávky, a dále je rozhodující léčebný režim stanovený lékařem.

Pokud máte povoleny vycházky, a v jejich době budete vykonávat tuto činnost, pak je to v pořádku. Na druhou stranu, pokud by vám lékař současně zakázal vykonávat náročnější fyzickou práci, tak provádění úklidu by již mohlo narušovat léčebný režim.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daňové přiznání:

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pronájem bytu a daně (daňové přiznání)

-

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu a budu pronajímat byt známým. Vůbec netuším, jak je to potom dál. Jestli se to musí někde nahlásit, jestli musím podávat daňové přiznání a jak se to dělá. Můžete mi prosím poradit? Velice děkuji

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

-

Dobrý den, v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou. Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč. Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým […]

Zobrazit odpověď