Dlouhodobá nemocenská, vrácení daní a přivýdělek na DPP

Dobrý den,

prosím o radu, nevím, zda mám nějaký nárok na vrácení daní za minulý rok 2015.

V lednu jsem byla hlášená na Úřadu práce (stejně tak celý rok 2014).

V únoru 2015 jsem nastoupila do zaměstnání. Tam jsem byla zaměstnaná do konce června s tím, že od půlky března jsem musela jít na nemocenskou. Na té jsem zůstala až do konce roku.

Můžete mi prosím poradit, zda podávat daňové přiznání a co vše do něho uvést?

O práci jsem bohužel přišla, byla jsem ještě ve zkušební době, takže mi přiznání nemá kdo udělat.

Dále se chci zeptat, pokud pobírám nemocenskou, zda mohu mít uzavřenou DPP jako přivýdělek na 3500,- čistého/měsíc? Jedná se o úklid bytového domu, na 2 hodiny týdně. V současné době jsem na nemocenské s psychickými problémy, ale nemocenskou jsem nastoupila z důvodu rizikového těhotenství, pak jsem potratila, v době trvání těhotenství práci za mě vykonával přítel. Po zlepšení fyzického stavu jsem opět začala úklid vykonávat sama.

Je to takto všechno v pořádku? Nemůžu mít z toho nějaké problémy?

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana K., 05.02.2016 11:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 v 09:24 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání musí v roce 2016 (za zdaňovací období roku 2015), podat všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty (mají na území ČR trvalé bydliště nebo se zde obvykle zdržují) a mají za rok 2015 hrubé příjmy (bez odpočtu výdajů) ve výši alespoň 15 tis. Kč, které jsou předmětem daně z příjmů FO.

Mezi zdanitelné příjmy například nepatří nemocenské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti, ale příjem z platu zaměstnance už ano. Nevím, jaké byly vaše příjmy, takže vám jednoznačně neodpovím.

Váš poslední zaměstnavatel by vám měl vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech. Pokud tak neučinil, tak jej o to požádejte písmně.

S kompletním vyplněním DP Vám takto jednoduše neporadím, je tam příliš mnoho různých možností a variant.

Co se dále týká možnosti práce na DPP během nemocenské. Opět obecně to není zakázáno. Nesmíte pouze pracovat pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého máte nárok na nemocenské dávky, a dále je rozhodující léčebný režim stanovený lékařem.

Pokud máte povoleny vycházky, a v jejich době budete vykonávat tuto činnost, pak je to v pořádku. Na druhou stranu, pokud by vám lékař současně zakázal vykonávat náročnější fyzickou práci, tak provádění úklidu by již mohlo narušovat léčebný režim.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daňové přiznání:

Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

-

Dobrý den, v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou. Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč. Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým […]

Zobrazit odpověď

Pro potvrzení přijmu, mám jít na sociálku nebo na pracák

-

Dobrý den, prosím o radu. Nevím, kam si mám zajít pro potvrzení přijmu, do daňového přiznání. (na vysvětlenou – daňové přiznání musím dělat kvůli insolvenci, mam to nakázáno soudem). Jsem na rodičovské dovolené a pracovní smlouva mi skončila 31. 12. 2014 v době mateřské. A nevím, zda si pro potvrzení přijmu, mám jít na sociálku […]

Zobrazit odpověď

Jsou na finančním povinni mi poradit?

-

Dobrý den, dělám si daně letos sama. Byla, jde na finančním úřadě, i když jde si něco zajistila na internetu moc se v tom nevyznám, jde přece jen obyčejná dělnice. Chtěla, jde poradit od poradce, který je ke mě přirazen podle jmena a bydliště (vím, že to tak je, před lety jde to už jednou […]

Zobrazit odpověď

Sleva na dítě u OSVČ – dítěti je vyplacena daň z brigády

-

Dobrý den, jsem studentka denního studia na vysoké škole a otec je OSVČ, který si na mě uplatňuje slevu na dítě. U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou DPČ a růžový papír. V létě se mi naskytla další brigáda, ze které mi byly strženy daně, které bych si mohla teď nechat vyplatit s tím, že bych si […]

Zobrazit odpověď