Dluh na zdravotním a sociálním pojištění

Dobrý večer,

Potřebovala bych poradit.

Díky bývalému příteli s kterým jsem podnikala a byla vedena jako provozovatelka penzionu mi naskákal dluh na sociálním i zdravotním pojištěni.

Vím, že to je z mé hlouposti proto, že jsem se o to nezajímala a věřila bývalému příteli, že to hradí. Ale po rozchodu jsem zjistila, že nehradil vůbec nic.

Bohužel v té době jsem se starala o svou maminku, která mi umírala a byla mimo svůj penzion. Když jsme se vrátila, vyskočily na mne i jiny kostlivci.

Jak to mam řešit a kde. Od října budu nastupovat do práce. Kolik mi zůstane, pokud na mne půjde exekuce na plat. Výdělek budu mít 12000 tisíc a jsem sama.

Děkuji za odpověď Lenka

Dotaz poslal/a: Lenka J., 18.12.2016 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 v 15:12 napsal/a:

Dobrý den,

Osobně bych vám určitě radil „nedělat mrtvého brouka“ ale postavit se k řešení tohoto problému čelem. Pokud dané dluhy ještě nedošly do fáze exekuce, tak se zkuste s jednotlivými věřiteli spojit a domluvit se na nějaké úhradě formou splátkového kalendáře, byť byste měla platit i jen pár stokorun měsíčně.

Jakmile se nějaká pohledávka dostane až do fáze exekuce, pak je již jakákoliv domluva podstatně složitější, a hlavně se vám samotný dluh zvyšuje o další tisíce korun jako náklady na různé poplatky a to co si naúčtuje exekutor.

Pokud by pak byla nařízena exekuce na mzdu z důvodu dlužného sociálního nebo zdravotního pojištění, pak by se jednalo o přednostní pohledávku. Při té může být ze mzdy zabavena vyšší část, než při jiném typu pohledávky (nezaplacené účty splátky půjčky apod.).

Při exekuci na plat vám vždy zůstává určitá část příjmu. Je to tzv. nezabavitelná částka. Ta je ve výši 6178,67 Kč. Pokud byste současně měla vyživovací povinnost na nějaké dítě, nebo měla manžela, pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje o 1544,67 Kč.

Při mzdě 12000 Kč (čistého), kdy by se započítávala nezabavitelná částka pouze za vaši osobu a jednalo se o přednostní pohledávku (dluh na sociálním nebo zdravotním pojištění), pak by vám aktuálně zůstávalo 8120 Kč a na úhradu exekuce by šlo 3880 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce na plat:

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď

Exekuce na mateřskou a příjem z DPP

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem na MD, mám 7600 Kč a z toho mi exekutor nemohl nic strhávat. Ale nyní jsem nastoupila na DPP, kde budu mít cca 8000Kč a mám obavy, aby mi exekutor nemohl zabavit veškerý příjem z DPP, když mám ještě rok příjem z MD. Mám pohledávky nepřednostní a 1 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – exekuce na plat a účet v bance

-

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, co mám dělat, když mám pár týdnů oznámenou exekuci na plat a zároveň na můj bankovní účet. Peníze, které mám, jsou jen ty za měsíční mzdy. Nemám nejmenší tušení, jestli mí zbude něco na živobytí. Jsem sám a nic nemám a to doslova. Děkuji za radu pro mě nad […]

Zobrazit odpověď