Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení zaměstnání?

Dobrý den, zajímalo by mě, do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po tom, co mi skončilo zaměstnání. Je tam nějaká lhůta, respektive co mi případně hrozí, pokud na Úřad práce půjdu až třeba za 14 dní po tom, co mi skončilo poslední zaměstnání? A má to nějaký vliv na podporu? Třeba jako že kdybych na pracák šel později tak bych nedostal podporu? Máme totiž s rodinou zaplacenou dovolenou v zahraničí a tak nevím, jestli to mám ručit a ještě rychle běžet na Úřad práce nebo jestli to stačí vyřídit až po tom co se vrátíme zpátky.

Děkuju vám za informace Mirek V.

Dotaz poslal/a: Mirek V., 18.2.2014 17:01

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.2.2014 v 10:14 napsal/a:
 

Dobrý den Mirku, v zásadě platí, že nemáte žádnou povinnost chodit na Úřad práce. Jít se zaevidovat na úřad práce je vaše právo, není to povinnost. Takže i kdybyste se na úřad práce vůbec nechodil, tak vám za to nehrozí žádný postih.

Dříve platilo, že byla povinnost, abyste se na Úřadu práce evidoval do 8 dnů od ukončení zaměstnání. To už nyní ale neplatí. Je zde jediná lhůta – pokud se na Úřad práce dostavíte do 3 dnů od skončení zaměstnání, můžete z toho mít určité výhody.

Pokud se necháte na úřadu práce zaevidovat do 3 dnů od skončení pracovního poměru, doba evidence na úřadu práce navazuje rovnou na vaše předchozí zaměstnání. To má vliv třeba na zdravotní pojištění. To si musí každý platit ze zákona, pokud ho neplatíte, hrozí vám sankce. Během zaměstnání za vás zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatele. Během doby, co jste vedený na úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud se tedy evidujete do 3 dnů, nemusíte si sám nic platit.

Pokud ale po skončení posledního zaměstnání zůstanete třeba měsíc doma a teprve poté jdete na úřad práce, měl byste si pak u své zdravotní pojišťovny doplatit onen měsíc zaměstnání.

Když půjdete na úřad práce až po skončení vaší dovolené, pak vám nehrozí žádný postih. Kromě výše uvedeného zdravotního pojištění vám asi nic jiného nehrozí. Nárok na případnou podporu v nezaměstnanosti tím není dotčen. Pouze v některých specifických případech byste mohl mít pří pozdní registraci na úřadu práce nárok na nižší podporu, než pokud byste tam šel ihned, ale to se vás zřejmě netýká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,