Doba důchodového pojištění a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

od 1. 4. 2014 jsem měla uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, a to na dobu jednoho roku. Z toho jsem v měsíci lednu měla od 1.1.-29. 1. neplacené volno a od 30. 1. nemocenskou. V případě, že budu žádat o podporu v nezaměstnanosti, je pravda, že nesplňuji podmínku „doba důchodového pojištění alespoň v délce 12 měsíců“ právě z důvodu neplaceného volna a tudíž nemám na podporu nárok?

Děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka Broulová, 19.06.2015 19:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.06.2015 03:11 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou upraveny příslušným zákonem. Zde se konkrétně jedná o zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb., především pak paragraf 39, odstavec 1:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou

V době neplaceného volna za Vás zaměstnavatel odvádí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění se v této době neodvádí. Doba neplaceného volna se tedy nezapočítává do doby důchodového pojištění ve smyslu požadovaném zákonem o podpoře v nezaměstnanosti.

Naopak doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, se vám započítává do minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V případě, že v posledních dvou letech jste neměla jiné zaměstnání, nebo v případě že zde není nic, na co by se vztahovala tzv. „náhradní doba“ (typicky třeba rodičovská nebo mateřská), pak se obávám, že pravděpodobně na podporu v nezaměstnanosti nárok mít opravdu nebudete.

Každopádně se ale určitě můžete obrátit na Úřad práce. Po ukončení Vašeho pracovního poměru na dobu určitou, byste měla do 3 dnů zajít na Úřad práce. Minimálně z toho důvodu, že v době, kdy jste v evidenci Úřadu práce (bez ohledu na to jestli máte nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo ne), za Vás stát hradí zdravotní pojištění. Pokud byste nebyla v evidenci UP a neměla zaměstnání, tak byste si zdravotní pojištění musela platit sama.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď