Zaměstnání na dobu určitou a rodičovská dovolená

Dobrý den,

chci se zeptat, jaký je finanční rozdíl mateřské dovolené a následně pak rodičovského příspěvku, pokud mám v zaměstnání dobu určitou nebo neurčitou.

Mám dobu určitou a rádi bychom měli dítě, ale zvažujeme, jestli nepočkat ještě rok, protože pak bych měla mít (snad) dobu neurčitou a slyšela jsem, že by měla být finančně lepší doba neurčitá.

Jaké to má i jiné výhody a nevýhody.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Blanka C., 19.04.2017 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na peněžitou pomoc v mateřství PPM) nebo na rodičovský příspěvek, tak zde to, jestli máte v zaměstnání smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, nemá v podstatě žádný vliv. Výše „mateřské“ (PPM) se odvíjí od vašich příjmů ze zaměstnání (a ty nemá typ smlouvy obvykle žádný vliv).

Celková výše rodičovského příspěvku je pevně daná (220 000 Kč pro všechny příjemce) a liší se jen výše měsíční částky a tím i doba vyplácení (dva roky, tři, čtyři apod.). Možnost volby výše/délky RP je pak navázána opět na výši příjmu v zaměstnání.

To, kde může hrát roli, jakou máte v zaměstnání smlouvu, je samotné uplatnění nároku na tyto dávky (tedy hlavně na PPM) a především pak, pokud byste plánovali i druhé dítě.

Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte v případě, že v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A současně splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění (doba zaměstnání) alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

Takže čistě teoreticky: budete těhotná, budete mít smlouvu na dobu určitou. Před porodem v zaměstnání zahájíte mateřskou dovolenou a bude dostávat PPM. Vaše smlouva na dobu určitou skončí v době mateřské dovolené (před porodem, po porodu, nebo třeba až v době rodičovské dovolení po skončení té mateřské = to je celkem jedno, výsledek bude stejný).

V takovém případě se pro vás nic nemění, dočerpala byste peněžitou pomoc v mateřství a následně měla rodičovský příspěvek. To, že vaše zaměstnání mezi tím skončilo, by se zde nijak neprojevilo.

Pokud byste ale během doby na rodičovské otěhotněla, pak byste již u druhého dítěte neměla nárok na „mateřskou“ (tedy na PPM). A po narození dítěte byste na toto druhé dítě dostávala jenom rodičovský příspěvek.

Pokud byste ale naopak měla v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou, pak by vaše zaměstnání trvalo po celou dobu, co byste byla na mateřské dovolené a i na rodičovské dovolené. Během rodičovské/mateřské dovolené vám zaměstnavatel nesmí dávat výpověď. Pokud byste pak během rodičovské otěhotněla, tak byste v příslušné době ukončila rodičovskou dovolenou a zahájila mateřskou dovolenou na druhé dítě a měla nárok na PPM i na druhé dítě.

Pokud byste měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která by vám během mateřské/rodičovské na první dítě zanikla, tak byste na PPM u druhého dítěte měla nárok, jen pokud byste před narozením druhého dítěte pracovala v jiném zaměstnání. A tak aby byly splněny podmínky nároku na PPM.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou se vám tedy bude hodit, pokud plánujete dvě děti, a chtěla byste, aby vám doba, kdy budete doma s dětmi, na sebe navazovala. Pokud plánujete jenom jedno dítě a to druhé ne (nebo to druhé zatím vůbec „neřešíte“), pak je to v zásadě jedno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď