Zaměstnání na dobu určitou a rodičovská dovolená

Dobrý den,

chci se zeptat, jaký je finanční rozdíl mateřské dovolené a následně pak rodičovského příspěvku, pokud mám v zaměstnání dobu určitou nebo neurčitou.

Mám dobu určitou a rádi bychom měli dítě, ale zvažujeme, jestli nepočkat ještě rok, protože pak bych měla mít (snad) dobu neurčitou a slyšela jsem, že by měla být finančně lepší doba neurčitá.

Jaké to má i jiné výhody a nevýhody.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Blanka C., 19.04.2017 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na peněžitou pomoc v mateřství PPM) nebo na rodičovský příspěvek, tak zde to, jestli máte v zaměstnání smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, nemá v podstatě žádný vliv. Výše „mateřské“ (PPM) se odvíjí od vašich příjmů ze zaměstnání (a ty nemá typ smlouvy obvykle žádný vliv).

Celková výše rodičovského příspěvku je pevně daná (220 000 Kč pro všechny příjemce) a liší se jen výše měsíční částky a tím i doba vyplácení (dva roky, tři, čtyři apod.). Možnost volby výše/délky RP je pak navázána opět na výši příjmu v zaměstnání.

To, kde může hrát roli, jakou máte v zaměstnání smlouvu, je samotné uplatnění nároku na tyto dávky (tedy hlavně na PPM) a především pak, pokud byste plánovali i druhé dítě.

Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte v případě, že v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A současně splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění (doba zaměstnání) alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

Takže čistě teoreticky: budete těhotná, budete mít smlouvu na dobu určitou. Před porodem v zaměstnání zahájíte mateřskou dovolenou a bude dostávat PPM. Vaše smlouva na dobu určitou skončí v době mateřské dovolené (před porodem, po porodu, nebo třeba až v době rodičovské dovolení po skončení té mateřské = to je celkem jedno, výsledek bude stejný).

V takovém případě se pro vás nic nemění, dočerpala byste peněžitou pomoc v mateřství a následně měla rodičovský příspěvek. To, že vaše zaměstnání mezi tím skončilo, by se zde nijak neprojevilo.

Pokud byste ale během doby na rodičovské otěhotněla, pak byste již u druhého dítěte neměla nárok na „mateřskou“ (tedy na PPM). A po narození dítěte byste na toto druhé dítě dostávala jenom rodičovský příspěvek.

Pokud byste ale naopak měla v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou, pak by vaše zaměstnání trvalo po celou dobu, co byste byla na mateřské dovolené a i na rodičovské dovolené. Během rodičovské/mateřské dovolené vám zaměstnavatel nesmí dávat výpověď. Pokud byste pak během rodičovské otěhotněla, tak byste v příslušné době ukončila rodičovskou dovolenou a zahájila mateřskou dovolenou na druhé dítě a měla nárok na PPM i na druhé dítě.

Pokud byste měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která by vám během mateřské/rodičovské na první dítě zanikla, tak byste na PPM u druhého dítěte měla nárok, jen pokud byste před narozením druhého dítěte pracovala v jiném zaměstnání. A tak aby byly splněny podmínky nároku na PPM.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou se vám tedy bude hodit, pokud plánujete dvě děti, a chtěla byste, aby vám doba, kdy budete doma s dětmi, na sebe navazovala. Pokud plánujete jenom jedno dítě a to druhé ne (nebo to druhé zatím vůbec „neřešíte“), pak je to v zásadě jedno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď