Příspěvek na bydlení – vadí trvalý pobyt majitele bytu?

Dobrý den,

Mám v plánu se s dětmi a manželem odstěhovat do většího bytu nájem 5500,- Kč.

Já a děti tam budeme mít trvalé bydliště kvůli příspěvku na bydlení a školce. Manžel má trvalé bydliště jinde a mít ho tam i nadále bude.

Pronajímatelka, tedy majitelka, která nám byt pronajímá, nám sepíše nájemní smlouvu. Ona jako pronajímatel, a já jako nájemce.

Ona s trvalým pobytem na téže adrese. Je v tom nějaký problém, i když bydlí již 10let v jiném městě. A byt je v jejím vlastnictví.

Mužů si teď bez problému zažádat o příspěvek na bydlení?

děkuji za informaci

Dotaz poslal/a: Monika L., 11.04.2017 19:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.04.2017 v 12:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na příspěvek na bydlení musí být splněny především tyto hlavní podmínky: máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu (což byste měla splňovat), máte v bytě vedené trvalé bydliště (opět byste měla splňovat), doložíte náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, a také příjmy všech společně posuzovaných osob.

Jako společně posuzované osoby, jsou u příspěvku na bydlení, počítány všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z toho vyplývá, že třeba váš manžel a jeho příjem by se započítávat neměl. Naopak majitelka bytu ano, protože má v daném bytě trvalé bydliště.

Je zde ale možnost požádat Úřad práce, aby majitelka bytu nebyla pro účely nároku na příspěvek na bydlení posuzována společně s vámi – je pak nutné doložit, že majitelka bytu tento byt prokazatelně neužívá.

Viz stejný zákon a stejný paragraf jako výše:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď