Dotaz k výpočtu PPM při MD

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně výpočtu PPM. V současné chvíli jsem na RD, stále zaměstnaná (smlouva na dobu neurčitou), z této firmy mi šla PPM při MD a následně jsem přešla na RD.

V době RD (od června 2016) jsem si začala přivydělávat (20h/týdně) u jiného zaměstnavatele, kde mam klasickou smlouvu.

A teď jsem znovu těhotná. Má otázka zní: Z jakých příjmů, se mi bude počítat PPM? Musí z obou zaměstnáni?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora, 31.10.2016 20:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2016 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

Při souběhu dvou zaměstnání platí v zásadě stejné podmínky, jako když máte pouze jedno zaměstnání. Tedy přesněji, pro účely posouzení nároku na PPM a její výše, se každé zaměstnání posuzuje samostatně.

Platí, že v každém pracovním poměru musí být splněny podmínky pro přiznání PPM samostatně, bez ohledu na druhý pracovní poměr.

V obou zaměstnáních tedy musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a také podmínku aktivní účasti na NP (nebo být v ochranné době).

Tedy u původního zaměstnání je to „jednoduché“. To stále trvá, a vy jen čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta se vám započítává do doby oněch 270 kalendářních dní, a jste i nadále účastníkem NP. Při nástupu na mateřskou s druhým dítětem tedy máte „automaticky“ nárok na PPM i na druhé dítě. Pokud budete zahajovat mateřskou dovolenou do 4 roků věku prvního dítěte, pak bude výše PPM stejná jako u prvního dítěte (odvíjí se od příjmů v zaměstnání před první mateřskou).

U toho druhé zaměstnání bude záležet na tom, jestli se jedná o typ pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (u práce na DPP či DPČ jsou jistá omezení). A dále záleží na tom, jak dlouho tuto druhou práci vykonáváte, resp. budete vykonávat. Pokud i zde bude splněna podmínka účasti na NP v rozsahu 270 kalendářních dní a všechny další podmínky, pak byste mohla mít nárok na PPM vypočtenou i na základě tohoto druhého zaměstnání.

Tím pádem by pak výsledná výše PPM byla určena jako součet PPM z prvního zaměstnání + PPM stanovená na základě druhého zaměstnání. Pokud byste v druhém zaměstnání podmínky pro PPM nesplňovala, pak pořád máte nárok na PPM z prvního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď