Dotaz na hmotnou nouzi – doplatek na bydlení

Dobrý den,

mám nárok na doplatek na bydlení? Pokud ano, do jaké výše mi úřad může přispět.

Jsem studentkou vysoké školy, v bytě mám nájemní smlouvu, trvalé bydliště, bydlím sama.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Viktorie G, 03.07.2017 08:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.07.2017 v 19:38 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávka hmotné nouze – doplatek na bydlení, je vyplácená osobám ve hmotné nouzi, kterým byl přiznán nárok na příspěvek na živobytí (jiná dávka v rámci hmotné nouze), a kterým na pokrytí nákladů na bydlení nedostačuje sociální dávka příspěvek na bydlení (nebo pro tuto sociální dávku nesplňují podmínky). Nejsem si tedy jistá, zda váš dotaz nesměřuje spíše na možnost získání dávky příspěvek na bydlení?

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok, i když jste studentka VŠ. To v zásadě nehraje roli. Podstatné je to, že máte v daném bytě uzavřenu platnou nájemní smlouvu. A dále to, že máte v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud bydlíte sama (mezi společně posuzované osoby u příspěvku na bydlení se započítávají všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště), pak budete dokládat svoje příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně i náklady na bydlení.

Příjmy a náklady na bydlení se dokládají opakovaně, vždy jednou za čtvrt roku, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (tedy v červenci 2017), by se dokládal příjem a náklady za duben až červen 2017.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, kolik osob v daném bytě bydlí (má trvalé bydliště), od velikosti města a také od toho, jaké jsou doloženy průměrné měsíční náklady na bydlení (dávka se poskytuje maximálně do výše skutečně zaplacených nákladů).

Jen pro orientační představu. Při bydlení v nájemním bytě v Praze, pokud je posuzována jedna osoba, jsou normativní náklady na bydlení ve výši 7720 Kč.  Ve městě které má více než 100 tisíc obyvatel je to 6114 Kč, ve městě 50000 – 99999 obyvatel je to 5822 Kč, ve městě 10000 – 49999 obyvatel je to 4950 Kč a ve městě do 9999 obyvatel je to 4763 Kč.

Výše příspěvku na bydlení pak odpovídá buď skutečně zaplaceným nákladům (pokud jsou ty skutečně zaplacené náklady nižší než normativní náklady). Nebo je maximální výše této sociální dávky rovna normativním nákladům (to, že by skutečně zaplacené náklady na bydlení, byly vyšší, se pak nezohlední – maximum jsou normativní náklady).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď