DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

Dobrý den,

mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů.

Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku?

A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateina C., 19.07.2017 19:59

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.07.2017 14:21 napsal/a:
 

Dobrý den,

Náhrada mzdy během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti vám může náležet, i když pracujete na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Ale pouze v případě že vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Na ty je u DPČ nárok v případě, že je sjednána mzda vyšší než 2500 Kč, nebo i pokud není příjem sjednán ve smlouvě, ale v daném měsíci překročí 2500 Kč. Pak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, a vám tak vzniká účast na nemocenském pojištění a tím i nárok na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti

Náhrada mzdy během prvních 14 dní se vyplácí za 4 až 14 den. První tři dny jsou běžně „neplacené“. Výjimkou je situace, kdy je lékařem nařízena karanténa (třeba kvůli nějakému infekčnímu onemocnění).

Náhrada mzdy se také vyplácí za skutečně neodpracované dny, resp. směny. To je rozdíl oproti nemocenským dávkám od 15 dne pracovní neschopnosti, které se pak platí za kalendářní dny.

V případně uplatnění nároku na náhradu mzdy u DPČ, pak musí zaměstnavatel rozvrhnout týdenní pracovní dobu do směn. Aby bylo možné určit, za které neodpracované směny vám případně náleží náhrada mzdy. Takže to může být například při 20-ti hodinách týdně, rovnoměrné rozložení směn na 5 hodin denně.

Pokud byste pak zahájil pracovní neschopnost třeba v pondělí, pak by vám náhrada mzdy příslušela za čtvrtek a pátek a pak případně za další týden, vždy za konkrétní počet neodpracovaných hodin (směn).

Výše náhrady mzdy se počítá z průměrného příjmu – pokud pracujete u zaměstnavatele kratší dobu, tak se namísto průměrného příjmu může použít takzvaný pravděpodobný výdělek – tedy to kolik byste si vydělal, pokud byste pracoval celý měsíc.

Takto určený vyměřovací základ se pak redukuje ve třech úrovních a náhrada mzdy tvoří 60% z redukovaného vyměřovacího základu.

V době, kdy vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy, má současně i právo vás kontrolovat – tedy to jestli dodržujete podmínky pracovní neschopnosti, především pak rozsah a dobu povolených vycházek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,