Druhý porod po skončení rodičovské dovolené na první dítě

Dobrý den,

v červnu 2018 bude mít můj chlapeček 3 roky, a já bych se měla vrátit do práce (smlouva na dobu neurčitou, která stále běží). Ale právě jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. V den nástupu do práce budu ve 4. měsíci těhotenství.

Rodičovský příspěvek mi běží ještě do září 2018 a já bych preferovala zůstat doma s prvním dítětem, jelikož jsme nesehnali školku a já nemám jiné hlídání.

Jaký je postup? Musím se vrátit do práce, i když nemáme školku? Nebo mohu zůstat na neplaceném volnu a pobírat zbytek rodičovské, než mi naběhne nová mateřská ve výši té původní?

Velmi Vám děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Maminka, 13.03.2018 23:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2018 18:28 napsal/a:

Dobrý den,

rodičovská dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel, je možná maximálně na dobu 3 roků. To znamená, že ano, jakmile uplyne doba rodičovské dovolené, měla byste se vrátit do zaměstnání.

Můžete se pochopitelně zkusit domluvit se svým zaměstnavatelem, že by vám poskytl neplacené volno. Třeba až do doby, kdy byste zahajovala mateřskou dovolenou na druhé dítě. Nutno ale říci, že poskytnutí takového neplaceného volna, je plně na rozhodnutí zaměstnavatele. Je to na jeho dobré vůli, jestli by vám neplacené volno poskytl, nebo ne. Není zde žádný zákonný nárok neplacené volno po zaměstnavateli vyžadovat.

Jinou alternativou je pokusit se dohodnou se svým gynekologem, že by vás po skončení rodičovské dovolené poslal na neschopenku (třeba z důvodu rizikového těhotenství). Pak byste mohla být až do zahájení mateřské na druhé dítě v pracovní neschopnosti. Dělá to tak řada žen.

Zde jen pozor, že pokud byste byla v pracovní neschopnosti, tak byste byla omezena v tom, že byste měla povoleny vycházky jen na 6 hodin denně. I když byste byla fakticky zcela zdravá, lékař vám nemůže povolit delší vycházky než na 6 hodin v době mezi 7 – 19 hodin.

Je zde také otázka, jestli zaměstnavatel vůbec stojí o to, abyste se vracela do zaměstnání. Je poměrně běžné, že po skončení rodičovské již původní zaměstnavatel nemá zájem o to, aby se žena vracela (třeba proto, že původní místo již obsadil někým jiným, byť má povinnost vám ho „podržet“). V takovém případě je poměrně běžné, že vám zaměstnavatel nabídne nějakou formu dohody, včetně vyplacení odstupného.

Těch možností, kterým mohou nastat, je více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď