Exekuce na mateřskou a příjem z DPP

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jsem na MD, mám 7600 Kč a z toho mi exekutor nemohl nic strhávat.

Ale nyní jsem nastoupila na DPP, kde budu mít cca 8000Kč a mám obavy, aby mi exekutor nemohl zabavit veškerý příjem z DPP, když mám ještě rok příjem z MD.

Mám pohledávky nepřednostní a 1 dítě.

Děkuji velmi za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie N., 05.05.2017 13:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.05.2017 v 17:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, podle udávané částky 7600 Kč, se domnívám, že nyní nejste na „mateřské dovolené“ (MD), ale že se jedná o rodičovský příspěvek. Ale to v zásadě nic nemění.

V případě, že je proti vám vedena exekuce, pak platí, že by vám měla vždy zůstávat určitá část platu (resp. jiného příjmu). V případě nepřednostní pohledávky, pokud současně máte vyživovací povinnost na jedno dítě, tak by při celkovém příjmu 15600 Kč, nezabavitelná část příjmu byla 12 965 Kč a exekutor by si pak mohl zbavit částku 2635 Kč.

Konkrétně se jedná o to, že za vás se započítává základní nezabavitelná částka ve výši 6154,67 Kč. Za vyživované dítě se pak nezabavitelné minimum navyšuje o 1538,75 Kč. Zbytek mzdy se pak dělí na třetiny, přičemž v případě nepřednostní pohledávky jdou první dvě třetiny vám a zbylá třetina pak exekutorovi.

V případě souběhu více zaměstnání, ve vašem případě tedy souběh více druhů příjmů, kdy byste měla příjem ze zaměstnání od zaměstnavatele a současně příjem od Úřadu práce v podobě rodičovského příspěvku, by to mělo být tak že exekutor (popř. soud), rozhodne o tom, jaká část příjmu se u zaměstnavatele nebo u Úřadu práce zabaví. Takže zabavitelná část příjmu by se pak poměrně rozdělila mezi oba druhy příjmu nebo by se srážka prováděla jen u jednoho příjmu.

Určitě to tedy není tak, že by vám exekutor mohl zabavit celý příjem, který budete mít na základě práce na DPP.

V případě, že by se i přesto exekutor pokusil zabavit větší část příjmu, než na jakou má ze zákona nárok, pak je možné obrátit se na soud, který by pak rozhodl, jak a v jaké výši mají být prováděny srážky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď