Exekuce na mzdu a na účet současně

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat, když nastoupím do zaměstnání, kde vyplácí mzdu pouze na účet a zaměstnavatel mi ji tam pošle, jestli tu částku po srážkách exekuce na plat mohu každý měsíc z účtu vybírat, nebo jak to je?

Mám exekuci na plat i účet, ale pokud zaměstnavatel zasílá pouze mzdu na účet a nelze hotově, jak to mam řešit, kam si mzdu zasílat abych z těch 8000 Kč mohl platit bydlení, a svoje potřeby?

Protože pokud mi udělají exekuci na plat, zůstane mi 8000 Kč, tak se přece k těm penězům musím nějak dostat, když zaměstnavatel nevyplácí mzdu hotově ne?

Předem děkuji za odpověď s pozdravem

Dotaz poslal/a: Josef K., 9.05.2017 09:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.05.2017 v 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že je proti vám vedena exekuce na mzdu i na bankovní účet současně, tak to je určitě složitá situace, která bohužel nemá zcela jednoznačné řešení.

Zákon umožňuje exekutorovi vymáhat pohledávku jak nařízením exekučních srážek ze mzdy, tak „zablokováním“ bankovního účtu nebo obstavením majetku. Zákon také umožňuje exekutorovi využít všechny tři způsoby vymáhání pohledávky současně.

Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak vám musí zůstat vždy určitá část platu – základní nezabavitelná částka, která je pak o něco vyšší podle výše platu, podle typu pohledávky a případně podle počtu vyživovaných osob. Toto je v zákonu poměrně přesně popsáno, a zaměstnavatel vám tedy ponechává určitou část mzdy.

Pokud je ale tento zbytek mzdy poslán na účet, exekutor (resp. banka, která jedná na základě příkazu exekutora) tam peníze může „zablokovat“. Obecně platí, že v případě blokace bankovního účtu z důvodu exekuce, máte nárok pouze na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima.

To, že exekutor může na bankovním účtu zablokovat i nezabavitelnou část mzdy po provedení exekučních srážek ze mzdy, je určitá „mezera“ v zákonech. Exekutor, ani banka nemá dle zákona žádnou povinnost zkoumat, odkud finanční prostředky na bankovním účtu pocházejí. Tedy banka vám kromě zmíněného jednorázového výběru nemá dle zákona možnost povolit žádný další výběr (dokud zůstatek na bankovním účtu nedosáhne výše pohledávky).

V případě, že je nařízena exekuce na plat i na bankovní účet, je asi jediným řešením je obrátit se přímo na exekutora. Můžete se s ním pokusit domluvit – doložit mu výplatní pásku, výpis z účtu tak aby bylo jasně patrné že „zablokované“ finanční prostředky pocházejí z platu a že se tedy jedná o nezabavitelnou částku.

Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď