Exekutor mi zablokoval účet v bance, co mám dělat?

Dobrý den,

Dneska jsem zjistila, že nemohu vybrat peníze ze svého bankovního účtu. Prý mi ho zablokoval exekutor.

Vůbec nevím, co mám dělat. Všechny peníze mám na účtu v bance a tak mi nezůstala ani koruna.

To mi opravdu může exekutor zabavit všechny peníze? Neměl by mi nechat alespoň něco, abych mohla zaplatit nájem a měla na jídlo?

Co s tím mám dělat. Výplata mi chodí také na tento účet. Mám si tedy založit nový? Prostě nevím co s tím a bud moc ráda, pokud mi nějak poradíte.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana J., 17.12.2015 9:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2015 v 12:33 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že exekutor provede blokaci bankovního účtu, pak existuje jen několik málo možností, jak byste se mohla dostat k penězům.

Můžete se zkusit obrátit na exekutora a dohodnout se s ním, na nějakém splátkovém kalendáři. Pokud s tím bude souhlasit, pak by vám účet v bance mohl zase odblokovat.

Dále pak máte nárok na jednorázový výběr z bankovního účtu a to ve výši dvojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je aktuálně 3410 Kč. Banka by vám tedy měla umožnit výběr částky 6820 Kč. O ten budete muset požádat na pobočce, je velmi pravděpodobné, že současně s exekuční blokací účtu banka zablokovala i všechny vaše platební karty. Banka vám ze zákona musí tento výběr umožnit – za předpokladu že máte na účtu minimálně tyto peníze.

Zakládat si pak nový účet nemá „smysl“. Exekutor by jej poměrně rychle „objevil“ a nechal by jej zablokovat také.

Jediné co můžete udělat je to, že se domluvíte se zaměstnavatelem, že vám bude mzdu vyplácet v hotovosti. To ale každý zaměstnavatel neumožňuje.

Každopádně bude nejlepší spojit se s exekutorem a pokusit se o nějakou dohodu. Nevím, o jak vysokou pohledávku se jedná, a jestli třeba máte nějaký majetek (cennosti, šperky, spoření, auto apod.), kterým byste mohla uhradit třeba jen část pohledávky.

Každopádně ale platí, že z bankovního účtu více než oněch 6820 Kč nedostanete. Tento výběr je opravdu pouze jednorázový, nedá se opakovat v následujících měsících.

Takže pokud by blokace účtu měla trvat delší dobu, pak je to nutné řešit přímo s exekutorem.

V případě, že jste zaměstnaná, pak by mohli exekutora uspokojit srážky ze mzdy. U nich vám na rozdíl od blokace účtu každý měsíc zůstává minimálně nezabavitelná částka, která by snad mohla stačit k pokrytí vašich nejnutnějších životních nákladů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď