Exekutor mi zablokoval účet v bance, co mám dělat?

Dobrý den,

Dneska jsem zjistila, že nemohu vybrat peníze ze svého bankovního účtu. Prý mi ho zablokoval exekutor.

Vůbec nevím, co mám dělat. Všechny peníze mám na účtu v bance a tak mi nezůstala ani koruna.

To mi opravdu může exekutor zabavit všechny peníze? Neměl by mi nechat alespoň něco, abych mohla zaplatit nájem a měla na jídlo?

Co s tím mám dělat. Výplata mi chodí také na tento účet. Mám si tedy založit nový? Prostě nevím co s tím a bud moc ráda, pokud mi nějak poradíte.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana J., 17.12.2015 9:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2015 v 12:33 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že exekutor provede blokaci bankovního účtu, pak existuje jen několik málo možností, jak byste se mohla dostat k penězům.

Můžete se zkusit obrátit na exekutora a dohodnout se s ním, na nějakém splátkovém kalendáři. Pokud s tím bude souhlasit, pak by vám účet v bance mohl zase odblokovat.

Dále pak máte nárok na jednorázový výběr z bankovního účtu a to ve výši dvojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je aktuálně 3410 Kč. Banka by vám tedy měla umožnit výběr částky 6820 Kč. O ten budete muset požádat na pobočce, je velmi pravděpodobné, že současně s exekuční blokací účtu banka zablokovala i všechny vaše platební karty. Banka vám ze zákona musí tento výběr umožnit – za předpokladu že máte na účtu minimálně tyto peníze.

Zakládat si pak nový účet nemá „smysl“. Exekutor by jej poměrně rychle „objevil“ a nechal by jej zablokovat také.

Jediné co můžete udělat je to, že se domluvíte se zaměstnavatelem, že vám bude mzdu vyplácet v hotovosti. To ale každý zaměstnavatel neumožňuje.

Každopádně bude nejlepší spojit se s exekutorem a pokusit se o nějakou dohodu. Nevím, o jak vysokou pohledávku se jedná, a jestli třeba máte nějaký majetek (cennosti, šperky, spoření, auto apod.), kterým byste mohla uhradit třeba jen část pohledávky.

Každopádně ale platí, že z bankovního účtu více než oněch 6820 Kč nedostanete. Tento výběr je opravdu pouze jednorázový, nedá se opakovat v následujících měsících.

Takže pokud by blokace účtu měla trvat delší dobu, pak je to nutné řešit přímo s exekutorem.

V případě, že jste zaměstnaná, pak by mohli exekutora uspokojit srážky ze mzdy. U nich vám na rozdíl od blokace účtu každý měsíc zůstává minimálně nezabavitelná částka, která by snad mohla stačit k pokrytí vašich nejnutnějších životních nákladů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Výpočet výše mzdy při insolvenci

-

Dobrý den, mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč. Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc. Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat a současně zablokovaný účet v bance

-

Dobrý den, mám exekuci na plat a i přesto mi byl zablokovaný účet. Chtěla bych se zeptat, zda je to v pravomoci exekutora. Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce pro nemajetnost

-

Dobrý den, moje matka by chtěla podat návrh, na zastavení exekuce, pro nemajetnost. Musí se tento návrh sepsat s právníkem nebo jej může sepsat sama? Nevlastní nemovitost, a její další majetek je starý a má malou hodnotu. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce v podnájmu – zabavení majetku

-

Dobrý den, již čtyři roky žiju společně s přítelkyní a jejím synem v pronajatém bytě. Teď jsem se dozvěděl, že přítelkyně neplatila nějakou půjčku, a je momentálně v exekuci. Má sice dohodnutý splátkový kalendář, ale platí 4000 Kč měsíčně a exekuci má na 300000 Kč a tak se obávám, že dojde k exekuci majetku. Přítelkyně […]

Zobrazit odpověď