Exekutor mi zablokoval účet v bance, co mám dělat?

Dobrý den,

Dneska jsem zjistila, že nemohu vybrat peníze ze svého bankovního účtu. Prý mi ho zablokoval exekutor.

Vůbec nevím, co mám dělat. Všechny peníze mám na účtu v bance a tak mi nezůstala ani koruna.

To mi opravdu může exekutor zabavit všechny peníze? Neměl by mi nechat alespoň něco, abych mohla zaplatit nájem a měla na jídlo?

Co s tím mám dělat. Výplata mi chodí také na tento účet. Mám si tedy založit nový? Prostě nevím co s tím a bud moc ráda, pokud mi nějak poradíte.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana J., 17.12.2015 9:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2015 v 12:33 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že exekutor provede blokaci bankovního účtu, pak existuje jen několik málo možností, jak byste se mohla dostat k penězům.

Můžete se zkusit obrátit na exekutora a dohodnout se s ním, na nějakém splátkovém kalendáři. Pokud s tím bude souhlasit, pak by vám účet v bance mohl zase odblokovat.

Dále pak máte nárok na jednorázový výběr z bankovního účtu a to ve výši dvojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je aktuálně 3410 Kč. Banka by vám tedy měla umožnit výběr částky 6820 Kč. O ten budete muset požádat na pobočce, je velmi pravděpodobné, že současně s exekuční blokací účtu banka zablokovala i všechny vaše platební karty. Banka vám ze zákona musí tento výběr umožnit – za předpokladu že máte na účtu minimálně tyto peníze.

Zakládat si pak nový účet nemá „smysl“. Exekutor by jej poměrně rychle „objevil“ a nechal by jej zablokovat také.

Jediné co můžete udělat je to, že se domluvíte se zaměstnavatelem, že vám bude mzdu vyplácet v hotovosti. To ale každý zaměstnavatel neumožňuje.

Každopádně bude nejlepší spojit se s exekutorem a pokusit se o nějakou dohodu. Nevím, o jak vysokou pohledávku se jedná, a jestli třeba máte nějaký majetek (cennosti, šperky, spoření, auto apod.), kterým byste mohla uhradit třeba jen část pohledávky.

Každopádně ale platí, že z bankovního účtu více než oněch 6820 Kč nedostanete. Tento výběr je opravdu pouze jednorázový, nedá se opakovat v následujících měsících.

Takže pokud by blokace účtu měla trvat delší dobu, pak je to nutné řešit přímo s exekutorem.

V případě, že jste zaměstnaná, pak by mohli exekutora uspokojit srážky ze mzdy. U nich vám na rozdíl od blokace účtu každý měsíc zůstává minimálně nezabavitelná částka, která by snad mohla stačit k pokrytí vašich nejnutnějších životních nákladů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, ocitla jsem se v exekuci. Už mam zablokované účty na částku 120.000,-. Jsem na UP, ale budu pracovat na dohodu od 1. 1. 2017, s výdělkem cca 2000,- měsíčně. Chtěla bych si zažádat o příspěvek na bydlení, vezme mi i tento příspěvek exekuce? Bydlím s nezletilou dcerou v podnájmu, máme tam i trvalý […]

Zobrazit odpověď

Dluh na zdravotním a sociálním pojištění

-

Dobrý večer, Potřebovala bych poradit. Díky bývalému příteli s kterým jsem podnikala a byla vedena jako provozovatelka penzionu mi naskákal dluh na sociálním i zdravotním pojištěni. Vím, že to je z mé hlouposti proto, že jsem se o to nezajímala a věřila bývalému příteli, že to hradí. Ale po rozchodu jsem zjistila, že nehradil vůbec […]

Zobrazit odpověď

Zabavení celé mzdy – může si to zaměstnavatel dovolit?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj přítel má exekuci na alimenty, pracuje u autodopravy, a je placen od kilometru. Jelikož v měsíci má 14 dni odježděno a pak omarodil. A zaměstnavatel mu nedal ani korunu z výplaty vše poslal na exekuci. Tak jsem se chtěla zeptat, zda si to může dovolit mu vzít úplně […]

Zobrazit odpověď

Má právo zaměstnavatel strhávat exekuci s platem 12000 hrubého?

-

Dobrý den, jsem na hmotné nouzi, pobírám příspěvek, na bydlení přídavky, a manžel si našel zaměstnání s výplatou 12000hrubeho. K tomu máme dva syny a třetí dítko na cestě. Má otázka zní: Kolik mu musí zaměstnavatel nechat výplaty a jakou částku může z minimální mzdy strhnout. Když má manžel vyživovací povinnost vůči mě a dětem. Děkuji […]

Zobrazit odpověď