Hospitalizace v nemocnici – sociální dávky a nemocenská?

Dobrý den,

včera bratra převezli do nemocnice s podezřením na cirhózu jater.

V současné době pobírá sociální dávky a je na úřadu práce.

Jak se omluvit na těchto úřadech? Má nárok na nemocenskou?

Děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Miloš K., 14.07.2017 19:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byl váš bratr před hospitalizací v nemocnici nezaměstnaný, pak na nemocenské dávky mít nárok nebude. Na „nemocenskou“ by mohl mít nárok pouze v případě, že by byl zaměstnaný, nebo že by to od skončení jeho posledního zaměstnání bylo maximálně 7 kalendářních dní. Pak by byl ještě v ochranné době pro nárok na nemocenské dávky.

Pokud by se jednalo o případ, kdy by byl nezaměstnaný jen krátkou dobu, tak by si nechal standardně vystavit neschopenku a tu by pak uplatnil u svého posledního zaměstnavatele. Prvních 14 dní by sice nedostával nic – za prvních 14 dní (resp. 4 – 14 dne) vyplácí „nemocenskou“ (náhradu mzdy) zaměstnavatel, ale od 15 dne by mohl mít nárok na nemocenské dávky.

Pokud byl na Úřadu práce a nezaměstnaný delší dobu (více než 7 dní od posledního zaměstnání), pak mu nárok na nemocenské dávky nevzniká (v době kdy je na Úřadu práce za něj stát hradí pouze zdravotní pojištění, nemocenské pojištění které je předpokladem nároku na nemocenské dávky za něj nikdo neplatí).

V dotazu nepíšete, jaké dávky váš bratr pobírá – jestli je to například podpora v nezaměstnanosti, nebo nějaké sociální dávky – třeba příspěvek na bydlení? Nebo třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí?

Mám za to, že hospitalizací v nemocnici by váš bratr neztrácel nárok na žádnou z výše uvedených dávek (podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí).

Pokud měl v době, kdy bude v nemocnici naplánovaný nějaké schůzky na Úřadu práce, tak jej můžete omluvit, nebo tak může učinit i on sám, jakmile toho bude schopen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď