Hospitalizace v nemocnici – sociální dávky a nemocenská?

Dobrý den,

včera bratra převezli do nemocnice s podezřením na cirhózu jater.

V současné době pobírá sociální dávky a je na úřadu práce.

Jak se omluvit na těchto úřadech? Má nárok na nemocenskou?

Děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Miloš K., 14.07.2017 19:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byl váš bratr před hospitalizací v nemocnici nezaměstnaný, pak na nemocenské dávky mít nárok nebude. Na „nemocenskou“ by mohl mít nárok pouze v případě, že by byl zaměstnaný, nebo že by to od skončení jeho posledního zaměstnání bylo maximálně 7 kalendářních dní. Pak by byl ještě v ochranné době pro nárok na nemocenské dávky.

Pokud by se jednalo o případ, kdy by byl nezaměstnaný jen krátkou dobu, tak by si nechal standardně vystavit neschopenku a tu by pak uplatnil u svého posledního zaměstnavatele. Prvních 14 dní by sice nedostával nic – za prvních 14 dní (resp. 4 – 14 dne) vyplácí „nemocenskou“ (náhradu mzdy) zaměstnavatel, ale od 15 dne by mohl mít nárok na nemocenské dávky.

Pokud byl na Úřadu práce a nezaměstnaný delší dobu (více než 7 dní od posledního zaměstnání), pak mu nárok na nemocenské dávky nevzniká (v době kdy je na Úřadu práce za něj stát hradí pouze zdravotní pojištění, nemocenské pojištění které je předpokladem nároku na nemocenské dávky za něj nikdo neplatí).

V dotazu nepíšete, jaké dávky váš bratr pobírá – jestli je to například podpora v nezaměstnanosti, nebo nějaké sociální dávky – třeba příspěvek na bydlení? Nebo třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí?

Mám za to, že hospitalizací v nemocnici by váš bratr neztrácel nárok na žádnou z výše uvedených dávek (podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí).

Pokud měl v době, kdy bude v nemocnici naplánovaný nějaké schůzky na Úřadu práce, tak jej můžete omluvit, nebo tak může učinit i on sám, jakmile toho bude schopen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď