Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

Dobrý den,

již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st.

Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění.

Nikdo mne však o tomto neinformoval.

Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Dotaz poslal/a: Zdeněk Š., 07.07.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 18:18 napsal/a:

Dobrý den,

Formulace, že nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění, je asi trochu zavádějící. V zásadě mohou nastávat dvě situace, a z vašeho dotazu zcela nevyplývá, do které z nich byste spadal vy, proto popíši obě.

První situací je to, že sice pečujete o svou maminku, ale současně vykonáváte nějaké zaměstnání. V takovém případě zaměstnavatel provádí předepsané povinné srážky podle příslušných zákonů. Platí se tedy jak sociální, tak i zdravotní pojištění a daně. Zde žádná „úleva“ není.

Pokud se jedná o pracovní smlouvu, u které vzniká povinnost provádět příslušné srážky, pak jsou prováděny. Výjimkou tak může být třeba práce na DPP, při příjmu nižším než 10000 Kč, kde se sociální a zdravotní pojištění neodvádí. To už ale nemá s příspěvkem na péči nic společného.

Druhá situace je ta, že pečujete o maminku, a to vám neumožňuje vykonávat zaměstnání. Obecně platí, že pokud za někoho neplatí zdravotní pojištění zaměstnavatel, nebo stát, pak má povinnost hradit si sám alespoň minimální zdravotní pojištění.

Pokud byste nepracoval a současně nespadal do některé z kategorií „státních pojištěnců“, kam patří třeba osoby vedené v evidenci úřadu práce, ženy na mateřské nebo rodičovské, dlouhodobě nemocní, děti apod., pak byste běžně měl povinnost nahlásit to u zdravotní pojišťovny a platit si minimální zdravotní pojištění, které je aktuálně 1485 Kč měsíčně.

Jako osoba pečující se pak můžete obrátit na Úřad práce, kde vám vystaví příslušné potvrzení.  Předpokladem je to, že se jedná o péči o osobu ve II., III. a IV. stupni závislosti. Toto potvrzení pak doložíte své zdravotní pojišťovně. Na základě toho za vás pak platí zdravotní pojištění stát. Pokud vám případně u zdravotní pojišťovny vznikl nějaký přeplatek, pak si můžete písemně požádat o jeho vrácení.

U sociálního pojištění je to jinak. Sociální pojištění mají povinnost platit pouze zaměstnanci nebo OSVČ. Pokud byste byl bez zaměstnání (bez zdanitelných příjmů), pak nemáte povinnost hradit sociální pojištění. Doba, po kterou pečujete o osobu mladší desíti let v I. stupni závislosti nebo jakéhokoliv věku v II., III. a IV. stupni závislosti, se vám ale započítává do doby potřebného důchodového pojištění pro nárok na důchod.

Po skončení péče (maximálně o dvou letech od ukončení), se pak můžete obrátit na příslušnou OSSZ s návrhem o na vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Na základě toho by vám pak příslušný počet měsíců/roků byl zahrnut do doby důchodového pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na péči:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče?

-

Dobrý den, bydlím s rodiči pokročilého věku a musím se o ně starat, nejsou schopni samostatné chůze, nepostarají se o sebe téměř v ničem – příprava jídla, praní prádla, úklid, otop, nákupy, návštěvy lékařů atd. Rozsah nezbytné pomoci je takový, že jsem musel odejít z práce. O co vše mohu požádat jako osoba, která o rodiče […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné při péči o rodiče

-

Dobrý den, prosím o radu k nároku na ošetřovné při péči o rodiče, který nemá společné trvalé bydliště, ale bydlí s námi ve společné domácnosti. Děkuji

Zobrazit odpověď