Jak se nastupuje a jestli mohu z nemocenské na mateřskou

Dobrý den,

jsem na nemocenské od května 2016, v neschopence nemám přímo rizikové těhotenství, ale pouze časté zvracení, protože jsem tam riziková, že nikdo ani lékaři nedoufali, že se to povede. Bohužel mám sklony k trombóze a díky trombóze v podbřišku, jsem minulý rok přišla o dítě.

Nyní by mě zajímalo, když jsem teď na nemocenské, mám-li nárok na mateřskou a pokud ani tak kdy a jak se o ní žádá, vím, že je to tu v některých dotazech, ale úplně si nejsem jistá, zda na ni budu mít nárok, když jsem jakoby na „klasické“ nemocenské, nebo mi má lékařka napsat rizikové těhotenství?

Může se to vůbec? A jsem zmatená z toho, že na MD jděte 6tydnu před porodem a vyplácí se 28tydnu? Vždyť pak je už RD(rodičovský příspěvek), ne?

Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

A přejí Vám příjemný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Radka Č., 04.12.2016 06:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (na „nemocenské“), z důvodu nějaké nemoci, úrazu nebo rizikového těhotenství nehraje žádnou roli. Jedná se prostě o pracovní neschopnost. Pro výši nemocenských dávek, nebo pak na následnou PPM, je to ve všech případech stejné.

Co se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tak bude záležet, zda v době jejího zahájení budete splňovat podmínky.

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM začíná v období 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín zahájení si určujete sama, po konzultaci se svým lékařem, a dle očekávaného termínu porodu.

Délka mateřské dovolené a výplaty PPM je shodná. Při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů, u dvou dětí je to 37 týdnů. Po skončení mateřské dovolené a ukončení výplaty PPM (tj. 20 – 22 týden po porodu), pak zahajujete rodičovskou dovolenou a dostáváte rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, pak v době jejího zahájením musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech) a také musíte být v té době účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, to že jste současně v pracovní neschopnosti ničemu nevadí), nebo v ochranné lhůtě.

Do oněch 270 kalendářních dní se započítává i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud vaše zaměstnání stále trvá a nezaniklo před zahájením PN nebo v jejím průběhu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď