Jak se určuje hranice obratu pro povinnou registraci k DPH (Google Adsense)

Dobrý den,

Rád bych se zeptal, jak se počítá hranice obratu, která je rozhodující pro povinnou registraci k DPH. Již druhým rokem podnikám na internetu. Část mého příjmu tvoří příjem ze zobrazování reklam od Google (jedná se o Google Adsense). Vzhledem k tomu že spolupracuji se zahraniční pobočkou Google, která je v Irsku, tak již nyní jsem „osoba identifikovaná k DPH“ (kvůli místu plnění v zahraničí). A každý měsíc posílám na finanční úřad souhrnné hlášení VIES a přiznání k DPH, reálně ale žádné DPH neodvádím. Teď by mě zajímalo, kdy se případně musím stát plátcem DPH?

Nastudoval jsem si, že jakmile můj obrat za posledních 12 měsíců překročí 1 milión korun, tak se automaticky stávám plátcem DPH (resp. musím se do nějaké doby registrovat jako plátce). Příjem z Google Adsense sice tvoří jen část mého obratu, ale zajímalo by mě jak je to v tomto případě.

Jestli se i tento příjem započítává do obratu, který je rozhodující pro to, jestli musím být plátcem DPH nebo ne? A hraje tam nějak roli to, že už jsem „osoba identifikovaná k DPH“?

Předem vám děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Pavel K., Uherské Hradiště, 11.05.2015 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.05.2015 v 05:21 napsal/a:

Dobrý den pane Pavle,

Podle § 4a zákona č. 235/2004 Sb., o DPH se do obratu zahrnuje souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými jsou dodání zboží a poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za zdanitelná plnění, plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně podle § 54 až 56a, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.

Z uvedeného vyplývá, že se úplaty za plnění poskytnutá s místem plnění mimo tuzemsko do obratu nezahrnují.

Pokud se identifikovaná osoba překročením obratu 1 000 000 Kč stane plátcem, je podle § 94 zákona o DPH povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém překročila stanovený obrat.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že váš příjem z Google Adsense se do hranice obratu, který je rozhodný pro povinnou registraci (aktuálně 1 milión korun), se nezapočítává.

Povinnost stát se plátcem DPH tedy budete mít až ve chvíli, kdy váš obrat – resp. příjmy za plnění uskutečněné v ČR, v po sobě jdoucích 12-ti měsících, překročí danou hranici. Pak máte povinnost do 15 dnů, od skončení měsíce, ve kterém jste překročil hranici, podat přihlášku k DPH.

Jako plátce DPH pak musíte uplatňovat DPH při prodeji svých služeb nebo zboží a vystavovat daňové doklady. Daňové doklady i daňovou evidenci musíte 10 let archivovat. Pravidelně, vždy po skončení zdaňovacího období, musíte podávat daňové přiznání a odvádět DPH.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Přivýdělek u neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Mám živnostenský list v oboru fotografování, mám to jako vedlejší příjem k zaměstnání. Nevím a spíše mám strach v této činnosti pokračovat. Nastoupila jsem 12.12 na neschopenku. Jsem těhotná a vzhledem k tomu že moje hlavní pracovní činnost je náročná musela jsem nastoupit na neschopenku. Jde mi o to, jak […]

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při práci na dohodu

-

Dobrý den, Jsem momentálně evidován na úřadu práce a zároveň mám i brigádu. Problém je v tom, že limit výdělku je jen 4950 Kč. Aby mi zaměstnavatel platil pojištění, tak musím mít výdělek přes 10 000 Kč. No, určitě mám za prosinec vyděláno víc než 4950, ale nevím, jestli mám víc než 10 000. Chci […]

Zobrazit odpověď

Dluh na zdravotním a sociálním pojištění

-

Dobrý večer, Potřebovala bych poradit. Díky bývalému příteli s kterým jsem podnikala a byla vedena jako provozovatelka penzionu mi naskákal dluh na sociálním i zdravotním pojištěni. Vím, že to je z mé hlouposti proto, že jsem se o to nezajímala a věřila bývalému příteli, že to hradí. Ale po rozchodu jsem zjistila, že nehradil vůbec […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce a nástup do zaměstnání

-

Dobrý den, jak je to prosím v případě, že pracovní poměr končí 31. 12. 2016, ale do dalšího zaměstnání nastupuji až 5. 1. 2017. Zajímalo by mě, jestli musím platit pojištění u své pojišťovny a jestli se musím hlásit na Úřadu práce v případě, abych ho nemusel platit. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď