Jak se vypočítá PPM v roce 2017

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se mi bude vypočítávat PPM, když jsem na rizikovém těhotenství od poloviny dubna 2017 a termín porodu mám na začátku prosince.

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina, 24.05.2017 15:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše PPM je určující denní vyměřovací základ. Tento denní vyměřovací základ se počítá na základě příjmů v rozhodném období, což je zpravidla 12 kalendářních měsíců, které předchází měsíci, ve kterém budete zahajovat PPM.

K zahájení PPM dochází v době 6 až 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si pak určujete sama po konzultaci se svou lékařkou/lékařem. Pokud máte plánovaný termín porodu na začátku prosince, pak by k zahájení PPM mělo podle všeho dojít ve druhé polovině měsíce října, nebo nejpozději na začátku listopadu – zde záleží, na jaké konkrétní datum připadá plánovaný termín porodu. V takovém případě by se PPM počítala z období říjen 2016 až září 2017 (zahájení PPM v říjnu), nebo popř. listopad 2016 až říjen 2017 (zahájení PPM v listopadu).

Zjednodušeně je pak možné říci, že se spočítají vaše příjmy v uvedeném období (přesněji se bude jednat o součet vyměřovacích základů pro důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce). A ty se pak dělí počtem všech kalendářních dní, kdy jste v rozhodném období byla zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) a současně nebyla třeba v pracovní neschopnosti.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, spadá mezi tzv. vyloučené dny. Do výpočtu výše PPM se tedy nezahrnují. Stejně tak nemocenské dávky, které dostáváte během pracovní neschopnosti, se nezahrnují do příjmů.

Takže velmi jednoduše se to dá spočítat tak že sečtete své hrubé příjmy ze zaměstnání před zahájení pracovní neschopnosti a ty vydělíte počtem kalendářních dní, kdy jste pracovala před zahájením PN. Výsledkem je pak číslo – denní vyměřovací základ. Ten se pak dále redukuje podle určitých redukčních hranic:

  • První redukční hranice je v roce 2017 částka 942 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky započítá 100%
  • Druhá redukční hranice je v roce 2017 částka 1412 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 942 do 1412 Kč) započítá 60%
  • Třetí redukční hranice je v roce 2017 částka 2824 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 1412 do 2842 Kč) započítá 30%
  • Cokoliv nad 2842 Kč již na výslednou výši PPM nemá vliv

Výsledkem je pak redukovaný denní vyměřovací základ. A výše PPM je pak 70% z tohoto redukovaného základu, přičemž PPM náleží za každý kalendářní den.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď