Jak se vypočítá PPM v roce 2017

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se mi bude vypočítávat PPM, když jsem na rizikovém těhotenství od poloviny dubna 2017 a termín porodu mám na začátku prosince.

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina, 24.05.2017 15:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše PPM je určující denní vyměřovací základ. Tento denní vyměřovací základ se počítá na základě příjmů v rozhodném období, což je zpravidla 12 kalendářních měsíců, které předchází měsíci, ve kterém budete zahajovat PPM.

K zahájení PPM dochází v době 6 až 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si pak určujete sama po konzultaci se svou lékařkou/lékařem. Pokud máte plánovaný termín porodu na začátku prosince, pak by k zahájení PPM mělo podle všeho dojít ve druhé polovině měsíce října, nebo nejpozději na začátku listopadu – zde záleží, na jaké konkrétní datum připadá plánovaný termín porodu. V takovém případě by se PPM počítala z období říjen 2016 až září 2017 (zahájení PPM v říjnu), nebo popř. listopad 2016 až říjen 2017 (zahájení PPM v listopadu).

Zjednodušeně je pak možné říci, že se spočítají vaše příjmy v uvedeném období (přesněji se bude jednat o součet vyměřovacích základů pro důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce). A ty se pak dělí počtem všech kalendářních dní, kdy jste v rozhodném období byla zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) a současně nebyla třeba v pracovní neschopnosti.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, spadá mezi tzv. vyloučené dny. Do výpočtu výše PPM se tedy nezahrnují. Stejně tak nemocenské dávky, které dostáváte během pracovní neschopnosti, se nezahrnují do příjmů.

Takže velmi jednoduše se to dá spočítat tak že sečtete své hrubé příjmy ze zaměstnání před zahájení pracovní neschopnosti a ty vydělíte počtem kalendářních dní, kdy jste pracovala před zahájením PN. Výsledkem je pak číslo – denní vyměřovací základ. Ten se pak dále redukuje podle určitých redukčních hranic:

  • První redukční hranice je v roce 2017 částka 942 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky započítá 100%
  • Druhá redukční hranice je v roce 2017 částka 1412 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 942 do 1412 Kč) započítá 60%
  • Třetí redukční hranice je v roce 2017 částka 2824 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 1412 do 2842 Kč) započítá 30%
  • Cokoliv nad 2842 Kč již na výslednou výši PPM nemá vliv

Výsledkem je pak redukovaný denní vyměřovací základ. A výše PPM je pak 70% z tohoto redukovaného základu, přičemž PPM náleží za každý kalendářní den.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď