Jak si mám vyřídit trvalé bydliště?

Dobrý den, před několika týdny jsem se kvůli práci přestěhovala do Prahy. Bydlím v podnájmu, pronajala jsem si byt 2+1 a chtěla bych si teď vyřídit trvalé bydliště v tomto bytu, abych si mohl požádat o přídavky na bydlení a také i z dalších důvodů. Můžete mi prosím poradit, jak mám vyřídit změnu trvalého bydliště a co k tomu všechno budu potřebovat? Někde jsem četla, že budu potřebovat souhlas majitele bytu s tím, že mohu mít u něj v bytě trvalý pobyt? Jak to přesně je?

Děkuji vám za radu

Dotaz poslal/a: Petra S., 07.02.2014 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2014 17:21 napsal/a:

Dobrý den Petro, kolem toho, za jakých podmínek můžete mít v pronajatém bytě trvalé bydliště a jaká vám z toho vyplývají práva a povinnosti koluje na internetu mnoho různých omylů a pověr. Pokusím se vám ve stručnosti odpovědět jak je to s trvalým bydlištěm v pronájmu a jestli k tomu opravdu potřebujete souhlas majitele.

Na úvod – neuvádíte příliš přesně, jestli máte uzavřenou nájemní smlouvu nebo podnájemní smlouvu. Lidé si často pletou pojmy jako nájem bytu, podnájem bytu, pronájem bytu, nájemní bydlení. Podle zákona jsou jen dva druhy smluv:

  • Nájemní smlouva
  • Podnájemní smlouva

Ve většině případů kdy si pronajímáte byt je uzavíraná klasická nájemní smlouva resp. smlouva o pronájmu. V tom případě si můžete v tomto bytě vyřídit trvalé bydliště bez velkých omezení.

Zákon o trvalém bydlišti – resp. zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel v paragrafu 10% říká, že k vyřízení trvalého bydliště potřebujete pouze podat žádost, předložit platný doklad totožnosti (konkrétně to musí být občanský průkaz) a nakonec musíte doložit jednu z těchto skutečností/dokumentů:

  • doložit vlastnictví bytu nebo domu = to se týká bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví, typicky je nutné doložit výpis z katastru nemovitostí nebo jiné obdobné dokumenty
  • nebo doložit oprávněnost užívání bytu = u nájemního bydlení postačuje nájemní smlouva
  •  anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu

Poslední bod se týká případů kdy je uzavřena podnájemní smlouva (tj. byt vám pronajímá někdo kdo ho má sám pronajatý. I zde to je trochu složitější, záleží i na tom jestli ten kdo dává do podnájmu byt nebo část bytu a nemá zde trvalé bydliště, potřebuje souhlas majitele, v opačném případě ho k uzavření podnájemní smlouvy nepotřebuje)

Pokud tedy máte uzavřenou nájemní smlouvu na byt, další souhlas od majitele bytu už nepotřebujete. V takovém případě postačí, když zajdete na městský úřad příslušné městské části (informace najdete na internetu, na webových stránkách jednotlivých městských částí). Sebou si vezměte nájemní smlouvu a občanku. Na místě dostanete formulář, který vyplníte. Za změnu se platí malý poplatek (nejsem si nyní jistá jeho přesnou výší, myslím, že to je 50 nebo 100 Kč – určitě to najdete i na webu příslušného úřadu).

Po provedení změny trvalého bydliště pak si pak ještě budete muset podat žádost o vydání nového občanského průkazu a také byste tuto změnu měla nahlásit třeba v bance nebo i na dalších místech.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalé bydliště:

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď