Jak si mám vyřídit trvalé bydliště?

Dobrý den, před několika týdny jsem se kvůli práci přestěhovala do Prahy. Bydlím v podnájmu, pronajala jsem si byt 2+1 a chtěla bych si teď vyřídit trvalé bydliště v tomto bytu, abych si mohl požádat o přídavky na bydlení a také i z dalších důvodů. Můžete mi prosím poradit, jak mám vyřídit změnu trvalého bydliště a co k tomu všechno budu potřebovat? Někde jsem četla, že budu potřebovat souhlas majitele bytu s tím, že mohu mít u něj v bytě trvalý pobyt? Jak to přesně je?

Děkuji vám za radu

Dotaz poslal/a: Petra S., 07.02.2014 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2014 v 17:21 napsal/a:

Dobrý den Petro, kolem toho, za jakých podmínek můžete mít v pronajatém bytě trvalé bydliště a jaká vám z toho vyplývají práva a povinnosti koluje na internetu mnoho různých omylů a pověr. Pokusím se vám ve stručnosti odpovědět jak je to s trvalým bydlištěm v pronájmu a jestli k tomu opravdu potřebujete souhlas majitele.

Na úvod – neuvádíte příliš přesně, jestli máte uzavřenou nájemní smlouvu nebo podnájemní smlouvu. Lidé si často pletou pojmy jako nájem bytu, podnájem bytu, pronájem bytu, nájemní bydlení. Podle zákona jsou jen dva druhy smluv:

  • Nájemní smlouva
  • Podnájemní smlouva

Ve většině případů kdy si pronajímáte byt je uzavíraná klasická nájemní smlouva resp. smlouva o pronájmu. V tom případě si můžete v tomto bytě vyřídit trvalé bydliště bez velkých omezení.

Zákon o trvalém bydlišti – resp. zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel v paragrafu 10% říká, že k vyřízení trvalého bydliště potřebujete pouze podat žádost, předložit platný doklad totožnosti (konkrétně to musí být občanský průkaz) a nakonec musíte doložit jednu z těchto skutečností/dokumentů:

  • doložit vlastnictví bytu nebo domu = to se týká bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví, typicky je nutné doložit výpis z katastru nemovitostí nebo jiné obdobné dokumenty
  • nebo doložit oprávněnost užívání bytu = u nájemního bydlení postačuje nájemní smlouva
  •  anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu

Poslední bod se týká případů kdy je uzavřena podnájemní smlouva (tj. byt vám pronajímá někdo kdo ho má sám pronajatý. I zde to je trochu složitější, záleží i na tom jestli ten kdo dává do podnájmu byt nebo část bytu a nemá zde trvalé bydliště, potřebuje souhlas majitele, v opačném případě ho k uzavření podnájemní smlouvy nepotřebuje)

Pokud tedy máte uzavřenou nájemní smlouvu na byt, další souhlas od majitele bytu už nepotřebujete. V takovém případě postačí, když zajdete na městský úřad příslušné městské části (informace najdete na internetu, na webových stránkách jednotlivých městských částí). Sebou si vezměte nájemní smlouvu a občanku. Na místě dostanete formulář, který vyplníte. Za změnu se platí malý poplatek (nejsem si nyní jistá jeho přesnou výší, myslím, že to je 50 nebo 100 Kč – určitě to najdete i na webu příslušného úřadu).

Po provedení změny trvalého bydliště pak si pak ještě budete muset podat žádost o vydání nového občanského průkazu a také byste tuto změnu měla nahlásit třeba v bance nebo i na dalších místech.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalé bydliště:

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď