Jsem OSVČ a zjistila jsem, že jsem těhotná. Na co mám nárok?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na pár pro mně dost důležitých otázek :)Jsem OSVČ a zjistila jsem, že jsem těhotná. Ráda bych věděla, na co mám a nemám nárok, co se týče PPM, mateřský atd.…

OSVČ jsem krátce, od 1. 6. 2015. Do této doby jsem byla řádně zaměstnaná u zaměstnavatele, kde za mně řádně odváděli veškeré poplatky. Pracovní poměr jsem ukončila k 30. 4. 2015!

Od 1.5.-31. 5. 2015 jsem byla přihlášená a vedena na úřadě práce a za ten měsíc mi byla poskytnuta podpora ve výši 8293kč.Jako OSVČ si platím od 1. 6. 2015 měsíčně zdravotní pojištění 1797kč, sociální poj. 1945kč, a pojistné na NP 264kč.

Ráda by jsem věděla jestli mám nárok na mateřskou, PPM atd., od kdy a asi v jaké výši, jelikož můj doktor mně chce nechat na rizikovém těhot.je mi 41r.

PS:info: Jsem Slovenka s trvalým pobytem v ČR. Nevím, jestli má tato skutečnost nějaký vliv nárok na mateřskou :)Jsem tady 07/2001 :)

Děkuji Vám mnohokrát za odpověď, s pozdravem a přáním hezkého dne

Dotaz poslal/a: Danka H., 11.10.2015 07:37

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.10.2015 9:23 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě těhotenství a narození dítěte jsou zde v zásadě dvě dávky:

  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřská“)
  • Rodičovský příspěvek (RP)

Nárok na PPM vzniká na základě toho, že je žadatelka účastníkem nemocenského pojištění. Pokud jste před tím byla zaměstnaná, pak za Vás nemocenské pojištění hradil zaměstnavatel, v době kdy jste byla vedená na ÚP za Vás stát nemocenské nehradil, pak si NP hradíte sama jako OSVČ.

Základní podmínka je aby v době nástupu na mateřskou (tj. zpravidla 6 – 8 týdnů před narozením dítěte) byla splněna podmínka minimální doby účasti na NP. Tato podmínka je min. 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. U OSVČ je tato podmínka pak rozšířena, že NP musí být hrazeno 180 dní v posledním roce.

Podle toho co uvádíte se domnívám, že byste tuto podmínku splňovat měla.

Druhá podmínka je pak to, že v době nástupu na PPM musíte být stále aktivním účastníkem na NP. Tedy zaměstnaná nebo si jako OSVČ hradit. Pokud budete na rizikovém těhotenství a tedy v pracovní neschopnosti, pak byste na základě dobrovolného nemocenského pojištění měla mít nárok na nemocenské dávky.

Co se týká konkrétní výše dávek (nemocenská, PPM) a toho jestli splňujete všechny podmínky, doporučuji se obrátit na místní Okresní správu sociálního zabezpečení, kde se obě tyto dávky řeší.

Druhá věc, tedy rodičovský příspěvek, na ten vzniká nárok po narození dítěte, resp. po skončení mateřské. U něj už není zcela rozhodující to, jestli jste pracovala nebo byla OSVČ nebo byla třeba nezaměstnaná. Nárok vzniká z titulu péče o dítě.

Jediné na co má vliv to, že jste pracovala, nebo si jako OSVČ hradila dobrovolné nemocenské pojištění je možnost volby délky/výše RP. Celková výše této dávky je 220.000 Kč. Ta může být rozložena buď do 4 roků, nebo pokud máte dostatečně vysoký vyměřovací základ (obdobně jako při posuzování nároku na PPM), pak si můžete volit kratší variantu, třeba na dva nebo 3 roky. Úměrně kratší době pobírání RP roste výše měsíční částky.

Jako OSVČ – v pracovní neschopnosti, nebo při pobírání PPM nemusíte hradit zálohy na sociální/zdravotní pojištění. Jako OSVČ pobírající rodičovský příspěvek ale už naopak musíte hradit dané zálohy. Zde je pak nutné zvážit, jestli budete během pobírání RP dále podnikat. Pokud ne, pak se vyplatí činnost OSVČ přerušit/ukončit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,