Jsou na finančním povinni mi poradit?

Dobrý den,

dělám si daně letos sama. Byla, jde na finančním úřadě, i když jde si něco zajistila na internetu moc se v tom nevyznám, jde přece jen obyčejná dělnice.

Chtěla, jde poradit od poradce, který je ke mě přirazen podle jmena a bydliště (vím, že to tak je, před lety jde to už jednou absolvovala) a však u okénka ke mně byla paní dost hnusná, vyloženě mi zvýšeným hlasem řekla, že nikdo není povinen mi jakkoli pomáhat!

Chci se zeptat, jsou, lide přiřazení úřadem nám nevědoucím, daněmi nepolíbeným pomáhat? Nebo opravdu jsme mi úplně ztraceni??

Přijde mi to nepřijatelné, aby mi někdo řekl, že má vlastně formulář vyplnit špatně a pak nést následky protože Nikdo není povinen mi z číchkoliv pomoci.

Pokud vsak jsou povinni lidem pomáhat, pokud potřebuji tak podám stížnost!

Dotaz poslal/a: Aneta M., 09.03.2016 11:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 v 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Plně chápu Vaše rozhořčení a upřímně, také jsem se již setkal s tím, že úředníci, a troufnu si říci, že speciálně ti na finančním úřadě, jsou velmi neochotní.

Není to jen neochota poradit, ale už jsem osobně zažil i to, že jeden úředník poradí něco, co pak druhý úředník zamítne.

Bohužel, úředníci FÚ nemají povinnost „radit“. I když by to tak na jednu stranu mohlo vypadat (jsou placeni z daní, měli by sloužit veřejnosti), tak tomu tak není.

Úloha finančního úřadu (a jeho úředníků), tak jak je zakotvena v zákonu, je především kontrolní (viz níže).

Určitě, pokud jste nebyla spokojena s chováním úředníka, ale napište stížnost. Minimálně už jen z toho důvodu, že čím více lidí si bude stěžovat, tím větší je šance, že se něco změní.

§ 10

Věcná působnost

(1) Finanční úřad

a) vykonává správu daní,

b) provádí řízení o správních deliktech,

c) převádí výnosy daní, které vybírá a vymáhá a které nejsou příjmem státního rozpočtu,

d) přijímá a eviduje splátky návratných finančních výpomocí poskytnutých Ministerstvem zemědělství v letech 1991 až 1995 včetně a případné úroky z nich vyplývající,

e) vykonává dozor nad loteriemi a jinými podobnými hrami,

f) vybírá a vymáhá peněžitá plnění, která uložily orgány finanční správy,

g) vede evidence a registry nezbytné pro výkon působnosti orgánů finanční správy,

h) vykonává další působnost, stanoví-li jiný právní předpis, že tuto působnost vykonávají orgány finanční správy.

(2) Finanční úřad vykonává

a) finanční kontrolu,

b) kontrolu dodržování povinností stanovených právními předpisy upravujícími účetnictví a ukládá účetním jednotkám pokuty podle těchto právních předpisů,

c) kontrolu výkonu správy poplatků, které jsou příjmem státního rozpočtu, jsou-li k jejich správě věcně příslušné jiné orgány.

(3) Finanční úřad z pověření ministerstva

a) přezkoumává hospodaření krajů, hlavního města Prahy a regionálních rad regionů soudržnosti a vykonává dozor nad přezkoumáváním hospodaření obcí, dobrovolných svazků obcí a městských částí hlavního města Prahy,

b) vykonává působnost dílčího kontaktního orgánu nebo kontaktního útvaru při vymáhání některých finančních pohledávek,

c) vykonává působnost kontaktního orgánu při provádění mezinárodní spolupráce při správě daní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

-

Dobrý den, v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou. Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč. Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď