Kde mohu nahlásit zaměstnavatele, že zaměstnává lidi načerno

Dobrý den, chtěla bych vědět, kde mohu udat zaměstnavatele, že zaměstnává lidi na černo. U nás ve firmě je celkem dost lidí, co tam pracují načerno. Dostávají peníze na ruku a nám, co tam máme normálně smlouvu, pak šéfové nechtějí pořádně platit. Pořád vyhrožují, že když se nám to nelíbí, tak že můžeme jít. Kolegyni dokonce přinutili, aby dala výpověď (aby jí nemuseli platit odstupné), ale pak ji zaměstnali na černo, takže tam pořád dál pracuje, jako by se nic nezměnilo. Už mě to fakt nebaví. Chci, aby s tím někdo něco udělal. Můžete mi poradit, kde to mohu nahlásit? A musím to hlásit pod svým jménem, nebo mohu zaměstnavatele udat anonymně?

Děkuji vám (raději se ani nepodepíšu, nechci mít problémy)

Dotaz poslal/a: anonym, 31.1.2014 19:47

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 2.2.2014 9:45 napsal/a:
 

Dobrý den, práce načerno spadá do působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí – tedy podobné „udání“ je nutné směřovat na Úřad práce. Můžete využít různé způsoby – od osobní návštěvy na Úřadu práce, kde jim osobně vysvětlíte celou situaci, přes písemné oznámení, nebo se můžete na příslušný úřad práce obrátit i prostřednictvím emailu. Kontakty najdete na webových stránkách – oznámení bude asi nejlepší podat na místní pobočku.

Oznámení o práci na černo můžete pochopitelně poslat i zcela anonymně. Pak ale bude mít nižší váhu než když byste tuto skutečnost provedla osobně. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřady práce nejsou jako policie. Nemusí se zabývat každým „udáním“ které obdrží. Jen pro představu, za rok provedou řádově 15 tisíc kontrol. Přitom je ale v ČR několik stovek firem a podnikatelů co zaměstnávají lidi, takže reálně Úřady práce kontrolují jen velmi malé procento.

Vaše oznámení sice může být impulsem k provedení kontroly, ale může se stát, že pokud jej podáte anonymně tak jej nebudu řešit. Stejně tak se může stát, že kontrolka na místě nic nenajde.

Pokud by kontrola z úřadu práce zjistila u vašeho zaměstnavatele práci načerno, pak může být udělena pokuta od 250 tisíc korun až po 10 miliónů korun. Pozor ale na to, že pokuta za práci na černo hrozí i těm, co takto pracují. Člověk, který přijme práci načerno a Úřad práce na to přijde, může dostat pokutu za práci na černo až ve výši 100 tisíc korun.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,