Kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte, když jsem byla po první rodičovské na 2 měsíce zpátky ve stejné práci.

V srpnu jsem nastoupila (prvnímu synovi byli 3 roky), a v říjnu jsem odcházela na nemocenskou, kvůli rizikovému těhotenství.

Budu mít mateřskou stejnou jako u prvního nebo jak se to bude počítat?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea, 10.2.2017 21:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2017 v 11:23 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně je možné říci, že s největší pravděpodobností byste (na základě toho co píšete), určitě neměla mít „mateřskou“ (PPM) nižší než u prvního dítěte.

V praxi by to pak mělo proběhnout tak, že až si půjdete vyřídit „mateřskou“ – tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, na kterou vám vzniká nárok v době 6 až 8 týdnů před porodem, tak se provede výpočet vyměřovacího základu z období posledních 12 měsíců.

V tomto období budete mít neschopenku, na které jste nyní, ony dva měsíce práce a pak ještě část doby kdy jste byla na rodičovské dovolené. Příjem z rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti se nijak nezapočítávají. Denní vyměřovací základ by se tedy určil na základě příjmů, které jste měla v zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené.

Současně ale platí ustanovení paragrafu 19, Zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže tedy, pokud by vyměřovací základ ze zaměstnání po skončení rodičovské dovolené byl nižší než vyměřovací základ, ze kterého se počítala výše PPM u prvního dítěte, tak se pro výpočet „mateřské“ u druhého dítěte použije vyměřovací základ, který se používal i pro první dítě.

Výše PPM ale nebude zcela identická jako u prvního dítěte. I kdyby se použil stejný vyměřovací základ jako u prvního dítěte, je možné, že reálně bude výše PPM na druhé dítě o něco málo vyšší díky tomu, že se každý rok o něco málo zvyšují redukční hranice.

To už ale zabíháme do podrobností. Reálně byste tedy určitě neměla mít „mateřskou“ nižší než u prvního dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď