Kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte, když jsem byla po první rodičovské na 2 měsíce zpátky ve stejné práci.

V srpnu jsem nastoupila (prvnímu synovi byli 3 roky), a v říjnu jsem odcházela na nemocenskou, kvůli rizikovému těhotenství.

Budu mít mateřskou stejnou jako u prvního nebo jak se to bude počítat?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea, 10.2.2017 21:03

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2017 11:23 napsal/a:
 

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně je možné říci, že s největší pravděpodobností byste (na základě toho co píšete), určitě neměla mít „mateřskou“ (PPM) nižší než u prvního dítěte.

V praxi by to pak mělo proběhnout tak, že až si půjdete vyřídit „mateřskou“ – tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, na kterou vám vzniká nárok v době 6 až 8 týdnů před porodem, tak se provede výpočet vyměřovacího základu z období posledních 12 měsíců.

V tomto období budete mít neschopenku, na které jste nyní, ony dva měsíce práce a pak ještě část doby kdy jste byla na rodičovské dovolené. Příjem z rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti se nijak nezapočítávají. Denní vyměřovací základ by se tedy určil na základě příjmů, které jste měla v zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené.

Současně ale platí ustanovení paragrafu 19, Zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže tedy, pokud by vyměřovací základ ze zaměstnání po skončení rodičovské dovolené byl nižší než vyměřovací základ, ze kterého se počítala výše PPM u prvního dítěte, tak se pro výpočet „mateřské“ u druhého dítěte použije vyměřovací základ, který se používal i pro první dítě.

Výše PPM ale nebude zcela identická jako u prvního dítěte. I kdyby se použil stejný vyměřovací základ jako u prvního dítěte, je možné, že reálně bude výše PPM na druhé dítě o něco málo vyšší díky tomu, že se každý rok o něco málo zvyšují redukční hranice.

To už ale zabíháme do podrobností. Reálně byste tedy určitě neměla mít „mateřskou“ nižší než u prvního dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,