Kolik je minimální podpora v nezaměstnanosti 2014

Dobrý den, poslední 3 roky jsem byla doma s dítětem na rodičovské. Ta mi teď končí a já se nemám kam vrátit. Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou a ta mi zanikla během rodičovské dovolené. Takže se budu muset jít zapsat na Úřad práce. Zajímalo by mě, jaká bude moje podpora v nezaměstnanosti. Někde jsem se dočetla, že mi bude vyplácena jen minimální podpora v nezvěstnosti. Tak by mě zajímalo, jaké je to minimum, na které mám nárok? Můžete mi prosím poradit, kolik přesně dostanu a jestli mám případně nárok i na nějaké jiné dávky? Moc vám děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Hana B., 12.1.2014 08:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.1.2014 19:46 napsal/a:

Dobrý den Hano,

Je to opravdu tak, jak píšete. V případě že vaše zaměstnání zaniklo během rodičovské dovolené, nebo hned po jejím skončení, budete muset jít na Úřad práce, aby vás zařadili do evidence nezaměstnaných.

Pokud byste po rodičovské dovolené alespoň chvíli pracovala, podpora v nezaměstnanosti by se stanovila na základě vašeho příjmu po skončení rodičovské. Pokud ale rovnou po skončení rodičovské půjdete na úřad práce, tak se podpora stanoví trochu jinak.

Nic jako minimální podpora v nezaměstnanosti neexistuje. Podpora se buď stanoví z průměrného příjmu v rozhodném období. Pokud není možné příjem stanovit a současně splňujete podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti, pak se podpora stanoví na základě průměrné mzdy v 1 – 3 čtvrtletí v předchozím roce.

Takže v roce 2014 se pro výpočet podpory použije průměrná mzda v ČR za 1 – 3 čtvrtletí 2014. Což je částka 24 622 Kč.  Z ní pak budete mít nárok:

  • První 2 měsíce (1 a 2 měsíc) na 15% tedy 3 693 Kč
  • Další 2 měsíce (3 a 4 měsíc) na 12% tedy 2955 Kč
  • Zbytek doby (pokud je vám méně než 45 roků tak 1 měsíc) na 2 462 Kč

Pokud by u vás bylo možné stanovit výdělek, pak minimální podpora není, ale je stanovena vždy podle reálného výdělku.

Co se týká nároku na další dávky, tak to bude záležet na tom, jaká je vaše celková sociální a majetková situace. Podle toho jestli žijete sama nebo i s někým dalších a podle toho jaké jsou příjmy těchto osob. Můžete tak mít případně nárok na přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí nebo eventuelně doplatek na bydlení. Bez bližších informací o vašich celkových příjmech si netroufnu posoudit, zda nárok opravdu budete mít nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď