Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské (otec dítěte)

Dobrý den,
jsem otec dítěte, které 6. prosince 2014 dovrší 3 roky života. Od 1.6.2014 jsem vystřídal mou ženu na rodičovské dovolené a tu mám u svého zaměstnavatele do 6.prosince 2014.
S přihlédnutím na všechny okolnosti bych chtěl zůstat s dítětem do jeho 5. roku , což samozřejmě můj zaměstnavatel neakceptuje  a proto budu tento měsíc podávat výpověď z pracovního procesu s udáním důvodu péče o dítě (tedy výpověď daná zaměstnancem).
Prosím o radu, jestli z důvodu státem garantované platby sociálního a zdravotního mám pokračovat v rodičovské a teprve od 4. roku dítěte se nahlásit na úřad práce kvůli podpoře v nezaměstnanosti nebo jít na úřad práce již teď (v době dovršení 3. let dítěte)?  Po dovršení čtyř let dítěte (od tří let budu bez pracovního poměru) se mi bude vypočítávat nezaměstnanecká podpora z minulého zaměstnání nebo z rodičovské dovolené? Někdo mi radil, abych po 6. prosinci 2014 šel ještě několik dnů do práce, abych měl vyšší nezaměstnaneckou. V tomto se opravdu nevyznám a moc Vám děkuji za Vaši pomoc.

Dotaz poslal/a: Josef, 17.09.2014 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.09.2014 v 11:56 napsal/a:

Dobrý den pane Josefe,

Pokusím se vám odpovědět ohledně vašich dotazů, na co máte nárok jako otec na rodičovské dovolené.

Nemám, ale příliš jasno v tom k jakému datu budete vlastně podávat výpověď. Jestli k datu dovršení 3 roků dítěte, nebo k datu dovršení 4 roků dítěte? Také mi není jasné, jestli máte zvolenou 3 letou variantu rodičovské dovolené, nebo 4 letou variantu. Takže vám odpovím pouze teoreticky, případně se ozvěte s upřesněním.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené, nemůžete být současně nezaměstnaný – ve smyslu být zařazen do evidence Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemáte tak ani nárok na podporu.

Na úřad práce má tedy smysl chodit až ve chvíli kdy vám skončí rodičovská – pobírání rodičovské dávky. Pak vás úřad práce může zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud splňujete podmínku minimální pojištěné doby (tj. 12 měsíců v posledních 2 letech, přičemž se do toho započítává i doba na rodičovské dovolené), pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské se vypočítává z poslední pojištěné činnosti. Takže pokud byste po skončení rodičovské ještě několik dní pracoval, pak by se podpora v nezaměstnanosti počítala z příjmu (případně z pravděpodobného příjmu) z tohoto zaměstnání. Pokud by ale váš pracovní poměr skončil ještě během rodičovské dovolené, a vaší poslední činností zakládající nárok na podporu v nezaměstnanosti byla právě rodičovská (což je případ typicky matek, které před rodičovskou nepracovali, a po jejím skončení jdou na Úřad práce), pak se výše podpory odvíjí od průměrné mzdy v ČR a je poměrně nízká. Jen pro představu – v roce 2014 je to 15% z průměrné mzdy (24 622 Kč), tedy 3694 Kč první dva měsíce, druhé dva měsíce je to 12%, tj. 2 955 Kč a zbytek dob je to pak 11%, tj. 2 709 Kč.

Z tohoto pohledu je tedy pro vás výhodnější, abyste před nástupem na Úřad práce byl alespoň kratší dobu zaměstnaný – pak se vaše podpora bude počítat z příjmu ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď