Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

Dobrý den,

Před časem jsem si půjčila peníze. Pak jsem ale byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti a nějak jsem nezvládala splácet. Teď mi vyhrožuje exekutor, že mi obstaví plat.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi v takovém případě ze mzdy zůstane? Mám dvě děti a nevím, jak to budu řešit, abychom měli na zaplacení nájmu a na všechno ostatní. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jitka H., 11.11.2015 7:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2015 v 14:05 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že exekutor nařídí provádění exekučních srážek ze mzdy, pak má váš zaměstnavatel povinnost tyto srážky provádět. To se nedá nijak ovlivnit. Pokud zatím nebyly srážky ze mzdy nařízeny, pak je jediná možnost, pokusit se s exekutorem domluvit na nějakém splátkovém kalendáři.

Jakmile bude nařízena exekuce na plat, tak vám bude z platu zůstávat jen nezabavitelná částka. Neuvádíte, o jaký typ pohledávky se přesně jedná ani jaký je váš příjem, tak příklad výpočtu uvedu jen teoreticky (pokud byste to chtěla spočítat přesně, tak napište podrobnější údaje, nebo se podívejte na internetu, kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy je „spousta“).

Při exekuci na plat dlužníkovi zůstává nezabavitelná částka. Ta je určena zákonem a počítá se takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Pokud tedy máte dvě děti, tak základní nezabavitelné minimum bude 9283 Kč.

Dále pak záleží na tom, jestli váš dluh je přednostní nebo nepřednostní pohledávka. Píšete ale, že se jedná o půjčku, ty téměř vždy spadají do kategorie nepřednostních pohledávek.

V takovém případě se tedy vezme rozdíl mezi základní nezabavitelnou částkou (oněch 9283 Kč), a tím jaký je váš čistý plat v konkrétním měsíci.

Z tohoto rozdílu pak automaticky dostáváte 1/3 vy, druhá třetina je určena na přednostní pohledávky. Pokud nejsou, dostáváte ji také vy. A zbylá 1/3 je určena exekutorovi na úhradu nepředností pohledávky (pohledávek).

Toto ale neplatí „absolutně“. Pokud byste měla vysokou mzdu, pak zde platí limit. Vše co je nad součet životního minima a normativních nákladů na bydlení, se může zabavit bez omezení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď