Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

Dobrý den,

Před časem jsem si půjčila peníze. Pak jsem ale byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti a nějak jsem nezvládala splácet. Teď mi vyhrožuje exekutor, že mi obstaví plat.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi v takovém případě ze mzdy zůstane? Mám dvě děti a nevím, jak to budu řešit, abychom měli na zaplacení nájmu a na všechno ostatní. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jitka H., 11.11.2015 7:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2015 v 14:05 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že exekutor nařídí provádění exekučních srážek ze mzdy, pak má váš zaměstnavatel povinnost tyto srážky provádět. To se nedá nijak ovlivnit. Pokud zatím nebyly srážky ze mzdy nařízeny, pak je jediná možnost, pokusit se s exekutorem domluvit na nějakém splátkovém kalendáři.

Jakmile bude nařízena exekuce na plat, tak vám bude z platu zůstávat jen nezabavitelná částka. Neuvádíte, o jaký typ pohledávky se přesně jedná ani jaký je váš příjem, tak příklad výpočtu uvedu jen teoreticky (pokud byste to chtěla spočítat přesně, tak napište podrobnější údaje, nebo se podívejte na internetu, kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy je „spousta“).

Při exekuci na plat dlužníkovi zůstává nezabavitelná částka. Ta je určena zákonem a počítá se takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Pokud tedy máte dvě děti, tak základní nezabavitelné minimum bude 9283 Kč.

Dále pak záleží na tom, jestli váš dluh je přednostní nebo nepřednostní pohledávka. Píšete ale, že se jedná o půjčku, ty téměř vždy spadají do kategorie nepřednostních pohledávek.

V takovém případě se tedy vezme rozdíl mezi základní nezabavitelnou částkou (oněch 9283 Kč), a tím jaký je váš čistý plat v konkrétním měsíci.

Z tohoto rozdílu pak automaticky dostáváte 1/3 vy, druhá třetina je určena na přednostní pohledávky. Pokud nejsou, dostáváte ji také vy. A zbylá 1/3 je určena exekutorovi na úhradu nepředností pohledávky (pohledávek).

Toto ale neplatí „absolutně“. Pokud byste měla vysokou mzdu, pak zde platí limit. Vše co je nad součet životního minima a normativních nákladů na bydlení, se může zabavit bez omezení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď

Insolvence a uzavření manželství

-

Dobrý den, mám dotaz. Manžel má od prosince 2015 vyřízenou insolvenci. Měl dluh cca 1 150 000. Má splácet po dobu 5ti let minimálně 37 procent z platu. Vydělává okolo 22 000 čistého měsíčně. Z každé výplaty mu nechávají 9100 korun. V květnu 2016 jsme se vzali. Slyšela jsem, že by se mu částka měla […]

Zobrazit odpověď

Exekuce – může exekutor zablokovat účet manželky?

-

Dobrý den, manželka má účet v bance, na který jsem si nechal posílat důchod. Mám pár let exekuci, byl jsem domluvený na splátkovém kalendáři. Poctivě jsem každý měsíc platil dohodnutou částku. Nyní spisy dostal jiný exekutor, který mi dopisem oznámil nové číslo účtu. Platím na to nové číslo. Najednou po 4měsících chci vybrat peníze na nájem […]

Zobrazit odpověď

Insolvence když jsem na nemocenské

-

Dobrý den, Jsem 4 roky v insolvenci. Mám zaplaceno cca 60% s pohledávek. Mám doporučení od lékaře na operaci kolene. Bojím se, že když půjdu marodit. Že mi bude zrušená insolvence a že se dostanu do problému. Můžete mi říct, co mě čeká, když budu marodit? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď