Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

Dobrý den,

Před časem jsem si půjčila peníze. Pak jsem ale byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti a nějak jsem nezvládala splácet. Teď mi vyhrožuje exekutor, že mi obstaví plat.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi v takovém případě ze mzdy zůstane? Mám dvě děti a nevím, jak to budu řešit, abychom měli na zaplacení nájmu a na všechno ostatní. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jitka H., 11.11.2015 7:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2015 v 14:05 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že exekutor nařídí provádění exekučních srážek ze mzdy, pak má váš zaměstnavatel povinnost tyto srážky provádět. To se nedá nijak ovlivnit. Pokud zatím nebyly srážky ze mzdy nařízeny, pak je jediná možnost, pokusit se s exekutorem domluvit na nějakém splátkovém kalendáři.

Jakmile bude nařízena exekuce na plat, tak vám bude z platu zůstávat jen nezabavitelná částka. Neuvádíte, o jaký typ pohledávky se přesně jedná ani jaký je váš příjem, tak příklad výpočtu uvedu jen teoreticky (pokud byste to chtěla spočítat přesně, tak napište podrobnější údaje, nebo se podívejte na internetu, kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy je „spousta“).

Při exekuci na plat dlužníkovi zůstává nezabavitelná částka. Ta je určena zákonem a počítá se takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Pokud tedy máte dvě děti, tak základní nezabavitelné minimum bude 9283 Kč.

Dále pak záleží na tom, jestli váš dluh je přednostní nebo nepřednostní pohledávka. Píšete ale, že se jedná o půjčku, ty téměř vždy spadají do kategorie nepřednostních pohledávek.

V takovém případě se tedy vezme rozdíl mezi základní nezabavitelnou částkou (oněch 9283 Kč), a tím jaký je váš čistý plat v konkrétním měsíci.

Z tohoto rozdílu pak automaticky dostáváte 1/3 vy, druhá třetina je určena na přednostní pohledávky. Pokud nejsou, dostáváte ji také vy. A zbylá 1/3 je určena exekutorovi na úhradu nepředností pohledávky (pohledávek).

Toto ale neplatí „absolutně“. Pokud byste měla vysokou mzdu, pak zde platí limit. Vše co je nad součet životního minima a normativních nákladů na bydlení, se může zabavit bez omezení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Životní minimum při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci. Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na jiný účet

-

Dobrý večer, mám dotaz. Když mi bude na můj bankovní účet chodit výplata někoho, kdo je zadlužený, můžou na to přijít exekutoři? Budu mít z toho problém?

Zobrazit odpověď

Exekutor mi zablokoval účet v bance, co mám dělat?

-

Dobrý den, Dneska jsem zjistila, že nemohu vybrat peníze ze svého bankovního účtu. Prý mi ho zablokoval exekutor. Vůbec nevím, co mám dělat. Všechny peníze mám na účtu v bance a tak mi nezůstala ani koruna. To mi opravdu může exekutor zabavit všechny peníze? Neměl by mi nechat alespoň něco, abych mohla zaplatit nájem a měla […]

Zobrazit odpověď

Zvažuji osobní bankrot, kolik mi zůstane?

-

Dobrý den, Svojí blbostí jsem se dostal do hodně špatné situace. Mám několik různých půjček, které už prostě nezvládám splácet. Hrozí mi exekuce a já nevím, co mám dělat. Dlužím asi 500 tisíc korun Na internetu jsem četl, že mohu požádat o osobní bankrot u soudu. Zajímalo by mě, kolik peněz mi pak zůstane? Chodím […]

Zobrazit odpověď