Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

Dobrý den,

Před časem jsem si půjčila peníze. Pak jsem ale byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti a nějak jsem nezvládala splácet. Teď mi vyhrožuje exekutor, že mi obstaví plat.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi v takovém případě ze mzdy zůstane? Mám dvě děti a nevím, jak to budu řešit, abychom měli na zaplacení nájmu a na všechno ostatní. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jitka H., 11.11.2015 7:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2015 v 14:05 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že exekutor nařídí provádění exekučních srážek ze mzdy, pak má váš zaměstnavatel povinnost tyto srážky provádět. To se nedá nijak ovlivnit. Pokud zatím nebyly srážky ze mzdy nařízeny, pak je jediná možnost, pokusit se s exekutorem domluvit na nějakém splátkovém kalendáři.

Jakmile bude nařízena exekuce na plat, tak vám bude z platu zůstávat jen nezabavitelná částka. Neuvádíte, o jaký typ pohledávky se přesně jedná ani jaký je váš příjem, tak příklad výpočtu uvedu jen teoreticky (pokud byste to chtěla spočítat přesně, tak napište podrobnější údaje, nebo se podívejte na internetu, kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy je „spousta“).

Při exekuci na plat dlužníkovi zůstává nezabavitelná částka. Ta je určena zákonem a počítá se takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Pokud tedy máte dvě děti, tak základní nezabavitelné minimum bude 9283 Kč.

Dále pak záleží na tom, jestli váš dluh je přednostní nebo nepřednostní pohledávka. Píšete ale, že se jedná o půjčku, ty téměř vždy spadají do kategorie nepřednostních pohledávek.

V takovém případě se tedy vezme rozdíl mezi základní nezabavitelnou částkou (oněch 9283 Kč), a tím jaký je váš čistý plat v konkrétním měsíci.

Z tohoto rozdílu pak automaticky dostáváte 1/3 vy, druhá třetina je určena na přednostní pohledávky. Pokud nejsou, dostáváte ji také vy. A zbylá 1/3 je určena exekutorovi na úhradu nepředností pohledávky (pohledávek).

Toto ale neplatí „absolutně“. Pokud byste měla vysokou mzdu, pak zde platí limit. Vše co je nad součet životního minima a normativních nákladů na bydlení, se může zabavit bez omezení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, ocitla jsem se v exekuci. Už mam zablokované účty na částku 120.000,-. Jsem na UP, ale budu pracovat na dohodu od 1. 1. 2017, s výdělkem cca 2000,- měsíčně. Chtěla bych si zažádat o příspěvek na bydlení, vezme mi i tento příspěvek exekuce? Bydlím s nezletilou dcerou v podnájmu, máme tam i trvalý […]

Zobrazit odpověď

Dluh na zdravotním a sociálním pojištění

-

Dobrý večer, Potřebovala bych poradit. Díky bývalému příteli s kterým jsem podnikala a byla vedena jako provozovatelka penzionu mi naskákal dluh na sociálním i zdravotním pojištěni. Vím, že to je z mé hlouposti proto, že jsem se o to nezajímala a věřila bývalému příteli, že to hradí. Ale po rozchodu jsem zjistila, že nehradil vůbec […]

Zobrazit odpověď

Zabavení celé mzdy – může si to zaměstnavatel dovolit?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj přítel má exekuci na alimenty, pracuje u autodopravy, a je placen od kilometru. Jelikož v měsíci má 14 dni odježděno a pak omarodil. A zaměstnavatel mu nedal ani korunu z výplaty vše poslal na exekuci. Tak jsem se chtěla zeptat, zda si to může dovolit mu vzít úplně […]

Zobrazit odpověď

Má právo zaměstnavatel strhávat exekuci s platem 12000 hrubého?

-

Dobrý den, jsem na hmotné nouzi, pobírám příspěvek, na bydlení přídavky, a manžel si našel zaměstnání s výplatou 12000hrubeho. K tomu máme dva syny a třetí dítko na cestě. Má otázka zní: Kolik mu musí zaměstnavatel nechat výplaty a jakou částku může z minimální mzdy strhnout. Když má manžel vyživovací povinnost vůči mě a dětem. Děkuji […]

Zobrazit odpověď