Komu odevzdat žádost o PPM, když mi končí pracovní smlouva

Dobrý den, prosím Vás o radu.

Čekám druhé dítě. U prvního jsem pobírala rovnou rodičovský příspěvek, protože jsem porodila chvíli po maturitě, takže jsem neměla odpracováno.

Od 1. listopadu 2016 jsem zaměstnaná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. července (i když jsem teď kvůli komplikacím na marodných).

Na OSSZ mi paní vypočítala, že budu mít odpracováno 273 dní, tudíž mohu žádat o mateřskou dovolenou.

Termín mám 13. září, takže jsem měla v plánu nastoupit na MD hned od 1. srpna, vycházelo by to na 6 týdnů před termínem.

Ale teď nevím, komu mám odevzdat žádost o PPM, když mi smlouva v práci končí. Mám se nejdřív zaregistrovat na ÚP a pak žádat? Pokud by to zaměstnavatel odevzdal dříve, tak bych ještě neměla odpracováno.

Děkuji za pomoc, je to trochu složité, nikdo na úřadech mi nebyl schopný poradit.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 13.06.2017 09:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 v 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM byste mohla nastoupit již 29. 7. 2017, což je ale víkend, takže nejdříve pak 31. 7. 2017, což je pondělí. Ale je v zásadě jedno, jestli si jako termín zahájení PPM určitě pondělí 31. 7. nebo úterý 1. 8. 2017.

Zahájení PPM může být v době 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž platí, že termín si můžete určit sama (po dohodě s lékařem). U vás je pak nutné brát ještě ohled, na splnění podmínky 270 dní účasti na nemocenském pojištění.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vydá váš ošetřující lékař (zpravidla příslušný gynekolog, u nějž jste v předporodní péči), který vám ji potvrdí. Tuto žádost následně předáte svému zaměstnavateli.

Pokud byste žádost o PPM podávala až po skončení zaměstnání (tedy 1. 8. 2017 a dále), přesto ji i tak dáváte bývalému zaměstnavateli. Platí, že nárok na nemocenské dávky se uplatňuje u současného nebo posledního zaměstnavatele. Takže pak zaměstnavateli předáte ukončení současné neschopenky a žádost o PPM.

Ten ji předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, Pražské správě sociálního zabezpečení nebo Městské správě sociálního zabezpečení Brno.

Poměrně přehledně najdete vše popsáno např. zde: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/187/4457.html

Co se týká Úřadu práce – zde platí, že v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu vás na UP nemohu zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, tudíž vám ani nemůže vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

b) vykonává trest odnětí svobody, vykonává ochranné opatření zabezpečovací detenci nebo je ve vazbě,

c) pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu, nebo

Na Úřad práce tedy má smysl chodit buď až posléze – pokud se tedy budete chtít stát uchazečem o zaměstnání, nebo až po skončení rodičovského příspěvku, to je již na vás.

Pokud byste šla na UP dříve, pak vám sice bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (posledním zaměstnání jste sice nebyla požadovaných 12 měsíců, ale započítala by se vám náhradní doba pojištění na základě předchozí rodičovské).

Současně byste ale musela plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání, tedy včetně pravidelných schůzek a aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání.

Nebo na úřad práce můžete zajít až po skončení rodičovského příspěvku. Pak také budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – doba, po kterou jste doma s dítětem do 4 roků a dostáváte rodičovský příspěvek (nebo čerpáte rodičovskou dovolenou), se z pohledu nároku na podporu započítává jako „zaměstnání“ (resp., jedná se o náhradní dobu důchodového pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď