Konec pracovního poměru a neschopenka

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, 13.6 jsem byl uznán práce neschopným a 21.6 nastupuji na operaci, ale 15.6 mi končí pracovní poměr na dobu určitou.

Chci se zeptat, co bude dál? Bude neschopenka platná?

Můžu jít na operaci bez toho, abych si ji musel sám zaplatit?

Mám nárok na nemocenské?

děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 13.06.2017 17:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 v 13:45 napsal/a:

Dobrý den

V případě, že během vaší pracovní neschopnosti, která u vás nyní vznikla, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, pak se pro vás bezprostředně nic nezmění. Pracovní neschopnost bude i nadále trvat, a to až do doby, po kterou to váš ošetřující lékař uzná za vhodné.

Tím, že vám skončí smlouva na dobu určitou v průběhu pracovní neschopnosti pak ani nepřicházíte o nárok na nemocenské dávky. Ani v tom se nic nemění. Jediné, co to pro vás bude znamenat je to, že za prvních 14 dní na neschopence nedostanete nic.

Běžně je to tak, že za první 3 dny nedostáváte žádnou náhradu mzdy (první tři dny neschopenky jsou neplacené). Za 4 – 14 den na neschopence pak vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. A od 15 dne jsou vypláceny nemocenské dávky.

Ve vašem případě, tedy za 13. 6. – 15. 6. nedostanete nic, protože se jedná o první 3 dny pracovní neschopnosti. Od 16. 6. byste měl mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože ale v tento den již nebudete zaměstnaný, tak za 16. 6. až 26. 6. vám nebude nic vyplaceno. Od 27. 6. ale již budete mít nárok na nemocenské dávky.

Vaše neschopenka tedy bude platná dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou. Navíc je to i tak, že případný nárok na nemocenské dávky uplatňujte ještě u svého předchozího zaměstnavatele (tzv. „lístek na peníze“ byste měl odevzdávat ještě v původním zaměstnání).

Na operaci určitě jít můžete. Lékařská péče v ČR je bezplatná. To s tím, jestli jste/nejste zaměstnaný, vůbec nesouvisí. Lékařská péče je placená ze zdravotního pojištění. Pokud pominu nadstandardní služby a úkony, nebo doplatky na léky, pak se za ošetření a léčbu nikdy nic neplatí. A je jedno, jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný apod.

Po skončení pracovní neschopnosti, pokud byste nenastupoval do nového zaměstnání, se budete hlásit na Úřadu práce jako nezaměstnaný, a pokud splňujte příslušné podmínky, vznikla by vám případně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď