Konec rodičovské dovolené

Dobrý den,

ke dni 29. 2. 2016 mi zanikl nárok na rodičovský příspěvek, protože jsem vyčerpala celkovou částku 220 000Kč

Byla jsem s dítětem doma čtyři roky. Nemám školku a zaměstnání kam bych se vrátila a tak se chci registrovat na úřadě práce.

Syn se narodil 17.3. Chci se zeptat. Kdy se mám registrovat?

Zda do tří pracovních dnů od narozenin dítě?

Nebo kdykoli během března, aby za mě úřad uhradil zdravotní pojištění za březen?

Jde mi o to, abych nepropásla nějakou časovou lhůtu a nepřišla o nárok na podporu.

Jaké dokumenty sebou mám mít? A zda mi je schopen tyto dokumenty vydat každý úřad ve středočeském kraji?(bydlím ve středočeském kraji)

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 14.03.2016 14:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.03.2016 08:16 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce byste měla jít právě do oněch 3 dnů. A zde je jedno, jestli je to do 3 dnů od skončení zaměstnání, nebo od skončení rodičovské dovolené.

Jedná se o to, že pokud se na ÚP dostavíte do 3 dnů, tak Vás ÚP zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání právě k datu, kdy Vám skončilo zaměstnání nebo zmíněná rodičovská dovolená.

Jinak ale platí, že pochopitelně nemáte žádnou „povinnost“ chodit na ÚP. To je čistě dobrovolná aktivita. Jen ale, pokud na Úřad práce dorazíte někdy později, tak vás zařadí do evidence, až k datu kdy tam „dorazíte“.

V období, mezi koncem RD, a datem, kdy Vás ÚP zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, byste si pak měla hradit sama zdravotní pojištění.

To se nevyplatí podceňovat, i kdyby se mělo jednat jen o několik málo dní. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (pokud současně nejste vedena v evidenci ÚP, nejste student, důchodce, rodič na rodičovské dovolené apod.), máte dle příslušného zákona povinnost platit zdravotní pojištění. To je aktuálně (rok 2016) ve výši 1337 Kč měsíčně. Tedy za každý den, kdy nejste na RD ani v evidenci ÚP Vám u zdravotní pojišťovny vzniká dluh ve výši cca 45 Kč. Zdravotní pojišťovna pochopitelně takto malou částku nevymáhá (pokud se jedná jen o „pár“ dní), ale časem se tato dlužná částka může navýšit díky úrokům i na několik tisíc.

Tedy, na Úřad práce byste měla určitě zajít ihned po skončení RD. Pokud Vám mezi koncem RD a evidencí na Úřadu práce vznikla prodleva, je to případně možné ještě řešit tím, že se na zdravotní pojišťovně nahlásíte jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak je za Vás plátcem zdravotního pojištění opět stát (jako osoba pečující o dítě ale nemusíte mít žádné „velké“ příjmy a současně ani nesmíte dávat dítě do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně).

K evidenci na ÚP nejsou ve Vašem případě potřeba žádné speciální dokumenty. Měly by postačit osobní doklady. Rodičovský příspěvek Vám vyplácel stejný úřad, tedy informace o jeho skončení by měl mít k dispozici.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď